Erzak Torbası Dikimi - Vektörel Çizim İndir,Vektörel Logo İndir,Kartvizit,Davetiye

Güncel Yayınlar

Post Top Ad

10 Eylül 2014 Çarşamba

Erzak Torbası Dikimi

bez torba
 
Plastikten mümkün olduğunca uzak duruyorum. Bir çok yerde plastiğe en güzel alternatif ise; bez. Pamuklu kumaştan diktiğim bu erzak torbaları da hem daha sağlıklı hem çevre dostu hem de uzun ömürlü. Üstelik renk renk dikeceğiniz erzak torbalarıyla mutfağınızi da renklendirmeniz mümkün.
 
 
erzak torbası
 
Aşama aşama nasıl yapıldığını anlatacağım bu erzak torbası, dikiş dikmeye yeni başlayanlar için de
kolayca uygulanabilecek bir çalışma.

kolay dikiş
 
Bu bez torbalar 20x20cm ölçülerinde ve kare şeklinde. Torbaların iç kumaşlarını krem rengi olarak seçtim. İç kısımda açık renk kumaş kullanılmasının daha uygun olacağını düşündüm. Yanlarda ise 2 cm'lik açıklık bıraktım ve o açıklıklardan ip geçirerek bez torbanın ağzının büzülebilir olmasını sağladım.
 
İsterseniz yapım aşamalarına geçmeden önce neler lazım ona bakalım.
 
Neler Lazım?
 
1.İç taraf için krem rengi pamuklu kumaş 1 adet 22x42cm
2.Dış taraf için istenen renk ve desende pamuklu kumaş 2 adet 22x22cm
3.İç kumaşın renginde iplik
4.Toplu iğneler
5.2.5 numaralık merserize pamuklu ip
6.Yün iğnesi (tığ da olabilir)
7.Cetvel
8.Kurşun kalem
9.Makas
10.Ütü
11.Dikiş makinası
 
Yapım Aşamaları:
 
1.Daha önceden yıkayıp ütülediğimiz kumaşlarımızı gereken boyutlarda kesip hazırlıyoruz. İç kısmın kumaşı tek parça, dış kısım ise aynı boyutta iki parçadan oluşacak.
 
22x42cm ölçülerindeki iç kısım için kullanılacak parçayı ortadan ikiye katlıyoruz.
 
dikiş dersi
 
anlatımlı dikiş
 
Katlanan bu parçayı açık kalan yan kısımdan ve alt kısımdan iğneleyerek sabitliyoruz.
 
anlatımlı dikiş
 
1 cm dikiş payı bırakarak yan kısmı dikiyoruz. Yine 1 cm dikiş payı bırakarak 3-4 cm'lik açıklık kalacak şekilde alt kısmı da dikiyoruz. Alt kısımda kalacak olan 3-4 cm'lik bu açıklık daha sonraki aşamalarda ters düz etmek için işimize yarayacak.
 


dikiş payı
 
2.Dış kısmın 22x22cm boyutlarındaki her iki parçasını yüzleri birbirine bakacak şekilde üst üste koyuyoruz ve yukarıdan aşağıya doğru 4 cm ve 6 cm olan yerleri her iki taraftan da işaretliyoruz. Böylelikle ortada 2 cm'lik dikilmeden bırakılacak olan ve daha sonra ip geçirmek için kullanacağımız açıklıkları oluşturmuş oluyoruz.
 
çiçekli pembe kumaş

 
1 cm dikiş payı bırakarak iç kısmın parçalarını yanlarda işaretlemiş olduğumuz 2 cm'lik yerler hariç yanları dikiyoruz. Alt kısmı da 1 cm dikiş payı bırakarak tamamen dikiyoruz.

dikiş dersi

3.İç kısmın dikilen parçasını düz çeviriyoruz, dış kısmın parçası ise ters haliyle kalıyor.
 

dikiş anlatımı
 
Ağız kısmını dikmek için ters halde duran iç kısma düz çevirdiğimiz dış kısmı yerleştiriyoruz ve ağız kısmını çepeçevre iğneleyerek sabitliyoruz.

easy sewing
 
Dikiş makinasının ayağı ölçüsünde dikiş payı bırakarak tüm ağzı çepeçevre dikiyoruz.

 
4.Sıra ters çevirmeye geldi. Daha önce iç kısmı dikerken, dikmeyip de açık bıraktığımız alt kısımdan iç kısmı dikkatlice çekiyoruz.Bu çekme işlemi bitince iç kısım ve dış kısım yanyana dikilmiş bütün bir parça gibi duruyor.

bez torba dikişi
 
İç kısmın açık bıraktığımız kısmı dikilmemiş halde. 

 
Bu kısmı da mümkün olduğunca dipten dikiyoruz.

dikiş anlatımı
 
5.Bez torbamızın iç kısmını dış kısmın içine yerleştirerek torbayı nihai haline getiriyoruz. Ağız kısmından başlayarak ütülüyoruz.

ütüleme
 
6.Sıra geldi yanlarda bıraktığımız açıklıklardan geçirilecek olan ipin hazırlanmasına. 70 cm uzunluğunda 12 adet ip kesiyoruz. 

iplerden kordon

6'lı olarak 2'ye ayırdığımız ipleri tepeden düğümlüyoruz. Düğümlenmiş olan her 6'lı grubu saç görgüsü şeklinde örüyoruz.

ağzı büzgülü bez torba
 
Örgü bitince diğer uca da düğüm atıp yün iğnesi yardımıyla bir aralıktan diğer aralığa ipi geçiriyoruz. Hem ön hem de arka taraftan dolanacak şekilde iki ipi de geçirdiğimiz de bezden erzak torbamızın da yapımı bitmiş oluyor.
 


kalın iğne

Güle güle kullanıyoruz :)

erzak poşeti

el işi bez torba

bez poşet

renkli kumaş

kırmızı kumaş
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder