Modüler Origami'ye Giriş - Vektörel Çizim İndir,Vektörel Logo İndir,Kartvizit,Davetiye

Güncel Yayınlar

Post Top Ad

7 Mart 2015 Cumartesi

Modüler Origami'ye Giriş

kağıt katlama

Kağıt işlerini seviyorum, örgüden sonra ilgi duyduğum her ne kadar yavaş ilerliyor olsam da geliştirmeye çalıştığım bir diğer merakım da kağıt işleri. Çocukken kağıttan kayık ve uçak yapmayanımız yoktur sanırım. Fakat ne yazık ki katlama sanatı faaliyetlerimiz bu iki objenin dışına pek çıkmamıştır. Nadiren de olsa kurbağa, kuş yapabilenleri de hatırlamıyor değilim :)
İşi biraz ilerletip sadece tek bir kağıt parçasının katlanmasıyla obje elde etmenin dışına çıkıp katlanmış birden fazla kağıtla birşeyler yapmaya ne dersiniz?
Modüler origami ile harika objeler yapılabiliyor, üretmenin sınırı yok. Çok karmaşık ve inanılmaz zor görünen objelerin oluşumunda ise birazdan anlatacağım bir kaç basit teknik saklı.
Modüler origamide obje oluşturabilmek için öncelikle katlanmış kağıtlara ihtiyacımız var ve tabi öncesinde bu kağıtların nasıl katlandığını bilmeye. Aşağıdaki resimde tüm aşamaları sırasıyla görebilir ve kolayca uygulayabilirsiniz. 5 ve 8 numaralı aşamalarda katlama yapılmıyor sadece kağıt ters çevriliyor.

modüler origamide kağıt katlama

Kağıtlarınızı bu şekilde katladıktan sonra yapılabilecek en basit objenin halka yapımının tarifine geçeyim. Bu katlamalarda 10x10 cm kare kağıtlar kullandım.
Halka yapmak için önce iç içe geçirme tekniğini bilmemiz gerekiyor. Katlanmış kağıtlarda önde iki kulakcık ve sırtta iki cep oluşuyor. Halka oluşturmak içinse katlanmış kağıtları birbiriyle aynı yönde arka arkaya sıralamak ve sırttaki ceplere kulakcıkları aşağıdaki karede görüldüğü gibi yerleştirmek gerekiyor.

kağıt katlama

Gruplar halinde kağıtları iç içe geçirdikten sonra halka şeklini oluşturabilmek için bu grupları da birbiriyle iç içe geçirdim. 

origami

Böylelikle üç farklı renkten oluşmuş halkam son halini aldı.

origami yapımı

Kolayca yapılabilecek bir diğer obje ise çam ağacı. Çam ağacı yapımında ise daha farklı bir iç içe geçirme tekniği kullanıyoruz. Katlanmış kağıtlarımız birbirine pararlel ve aynı yönde değil dik açı oluşturacak şekilde iç içe geçiriliyorlar.
 
kağıt katlama

origami

Bu iki basit tekniği kullanarak bir çok obje meydana getirmek mümkün. Bu minik çam ağacı da en kolaylarından biri.

kağıttan çam ağacı

Yeni fikirler ve renkli çalışmalarla tekrar görüşmek üzere :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder