Büzgülü kese dikimi - Vektörel Çizim İndir,Vektörel Logo İndir,Kartvizit,Davetiye

Güncel Yayınlar

Post Top Ad

15 Mayıs 2015 Cuma

Büzgülü kese dikimi

erzak torbası dikimi

Bu büzgülü keseyi çok severek diktim. Dikmesi hem çok kolay hem de fazla malzeme gerektirmiyor. Üstelik artan kumaşlarınızı ekonomiye kazandırmak için de oldukça elverişli. Gereken malzemeler ebatlarıyla birlikte şöyle:

1 adet 35×30 cm ebatlarında çiçekli pembe kumaş
2 adet 35×15 cm ebatlarında sütlü kahverenginde kumaş
1 adet 35 cm uzunluğunda pamuklu kenar süsü
Kordon örmek için kremrengi ip ve tığ
Krem rengi dikiş ipi


Kesmiş olduğumuz parçalar 1. karede görüldüğü şekilde konumlandırılıyor. İlk olarak 2. karede görüldüğü gibi kahverengi parçalardan bir tanesiyle pembe kumaşı yüzleri birbirine bakacak şekilde üst kenardan iğnelerle birleştiriyoruz ve 1 cm dikiş payı bırakarak dikiyoruz, dikiş yerlerini 3. karede görüldüğü gibi ütülüyoruz. Kenar süsünü kahverengi parçanın başlangıç hizasında iğne ile tutturup elde dikiyoruz (4.kare). Daha sonra diğer kahverengi parçayı da aynı bir önceki parçayı diktiğimiz gibi pembe parçayla dikiyoruz ve dikiş yerlerini ütülüyoruz.

büzgülü erzak torbası

 
Böylece pembe parça ortada diğer iki kahverengi parça yanlarda olmak üzere 3 parçayı birleştirmiş oluyoruz.
Aşağıdaki resimde soldaki karede görüldüğü gibi düz kısım içte ters kısım dışta kalacak şekilde elde ettiğimiz yeni parçayı ortadan ikiye katlıyoruz.
Resimde işaretlenmiş dikiş yerlerini ve dikilmeden bırakılan açıklıkları görüyorsunuz, bu açıklıklardan biri kordon geçişi için bırakılıyor,diğeri ise dikiş tamamlandıktan sonra diktiğimiz parçayı ters yüz etmemize yarayacak olan 4 cm lik 2. açıklık.

Kordon geçeçek olan açıklık pembe parçanın tam ortasından başlayıp 2 cm altında bitiyor.
Bu açıklığın kenar süsü dikili olan tarafa yakın olması gerektiğini de hesaba katmalıyız.
Dikme işini bitirdikten sonra açık bıraktığımız 4 cm’lik kısımdan bez torbamızı ters yüz ediyoruz. Ortaya sağdaki karede gördüğümüz gibi uzun bir parça çıkıyor. Daha sonra kordon geçirecek olduğumuz açıklık dışta ve en üstte kalacak şekilde üsteki parçayı alt tarafta kalan parçanın içine yerleştiriyoruz.

büzgülü erzak torbası nasıl dikilir

Ve karşımıza aşağıdaki resimde 1.karede gördüğümüz sonuç çıkıyor. Bu aşamadan sonra bez torbamızın ağız kısmını 2 cm dikiş payı bırakarak 3.karede görüldüğü gibi çepeçevre dikiyoruz.
Sıra kordon oluşturmaya geliyor. Kordon için 2.5 numara tığ ile 120 zincir çekiyoruz ve sondan bir önceki zincirden başlayıp her bir zincire sırayla batıp ip alıp tığın üzerindeki ilmekten geçirerek tüm zincirleri örüyoruz (2. kare).
Ördüğümüz kordonun ucuna çengelli iğne takıyoruz ve açık bıraktığımız kısımdan çengelli iğne yardımıyla kordonu geçiriyoruz (4.kare).


büzgülü kese nasıl dikilir
 
Kordonun her iki ucuna birer de minik çiçek yapıp dikiyoruz. Bu çiçekler için 5 zincir çekip ilk zincire batıp ip alıp ipi tığın üzerindeki ilmekten geçirip tekrar 4 zincir çekip ve yine aynı zincire batıp ip alıp ipi tığın üzerindeki ilmekten geçiriyoruz, tekrar 4 zincir çekiyoruz ve bu döngüde 8 yaprak oluşturuyoruz.
Tamamlanan çiçekleri kordonun uçlarına dikip sabitleyince büzgülü kesemiz tamamlamış oluyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder