Soğuk proses zeytinyağlı sabun nasıl yapılır? - Vektörel Çizim İndir,Vektörel Logo İndir,Kartvizit,Davetiye

Güncel Yayınlar

Post Top Ad

11 Ekim 2015 Pazar

Soğuk proses zeytinyağlı sabun nasıl yapılır?

sabun yapımı
Bu yazımda evinizde nasıl sabun yapabileceğinizi anlatmak istiyorum. Saf sabun 3 temel maddeden oluşur: yağ, su, sodyumhidroksit (kostik). Bu 3 madde arasında kostik diye de bilinen sodyumhidroksit yakıcı tehlikeli bir kimyasaldır. O yüzden sabun yapımına başlamadan önce bazı güvenlik önlemlerini mutlaka almak zorundayız.

Güvenlik açısından temin etmemiz gerekenler:
1)Ellerinize iyice oturan lastik eldiven
2)Koruyucu gözlük
3)Uzaktan ısı ölçer
4)1gr'a kadar tartan hassas tartı
5)Sık dokunmuş plastik süzgeç
evde sabun yapımı
Sabun yapımında güvenlik ve güvenilirlik için gerekli araçlar

Bu araç gereçleri temin etmeden sabun yapımını kesinlikle denememelisiniz.

Güvenlikle ilgili bilmemiz gereken diğer noktalar:
1)Sabun yapımında kullandığımız hiçbir eşyayı bir daha mutfakta kullanmamalı hiçbir gıdayı bu eşyalarla temas ettirmemeliyiz. 
2)Sabun yapımını penceresi olan kolayca havalandırılabilecek bir ortamda gerçekleştirmeliyiz.
3)Sabun yapımı esnasında yanımızda küçük çocukların bulunmamasına sabun yapılan ortama girmemelerine dikkat etmeliyiz.
4)Sabun yapımı için su ve kostiğin karıştırılması gerekmektedir bu esnada açığa çıkan gaz kesinlikle solunmamalıdır.
5)Sabunumuzu kalıba döküp üzerini kapatıp dinlenmeye bırakana kadar gözlük ve eldivenlerimizi çıkartmamalıyız.

Sabun yapımı için lazım olan eşyalar:
1)Plastik kaplar
2)Plastik kaşıklar
3)Sabun kalıbı
4)El blenderı
5)Eski bezler
6)Eski gazete kağıtları

sabun nasıl yapılır
Sabun yapımında gerekli eşyalar

Aşama aşama sabun yapımı:
Güvenlik önlemlerimizi aldıktan sonra hazırlık aşamasına geçiyoruz, bu aşamada yapmamız gerekenler şunlar:
1)Gerekli tüm eşyaları sabun yapacağınız mekanda hazır bulundurun.
2)Muhtemel akmalar dökülmeler için sabun yapacağınız tezgah, masa gibi alanlara gazete kağıtları döşeyin.
3)El blenderınızı prize takılı olarak hazır bulundurun.
4)Eldivenlerinizi ve koruyucu gözlüğünüzü takın.
5)Kullanacağınız yağı plastik bir kaba koyup tartın.
sabun yapımı
Yağın tartılması
6)Plastik kaplardan birine su doldurup tartın.
doğal sabun
Suyun tartılması
7)Başka bir plastik kaba kostik koyup tartın. (İstenen gramda kostiği ayırdıktan sonra kalan kostiği mutlaka hava almayacak ve dökülüp saçılmayacak şekilde muhafaza edin hava ile temas eden kostik bir süre sonra sabun yapımında kullanılma özelliğini kaybeder).
Kostiğin tartılması
Hazırlık aşamasını tamamladıktan sonra en önemli kısma geçiyoruz, artık sabun karışımının yapımına başlayabiliriz.

Soğuk proses zeytinyağlı sabun yapımı (%8 yağlı):
Gerekli malzemeler
1)1kg sofralık zeytinyağı (soğuk proses sabun yapımında artık ya da kokmuş kalitesiz bayat yağ kullanamayız, kötü yağ sabunun bozulup kullanılamaz hale gelmesine sebep olacaktır).
2)300 gr su (su oranı her zaman için toplam yağ oranının üçte birinden fazla olmamalıdır, kostik oranının ise en az 2 katı olmalıdır)
3)124 gr kostik

Her yağın kendine has bir sabunlaşma katsayısı vardır. Bu katsayı yağın tamamen sabunlaşması için gerekli olan kostik miktarını ortaya koyar. Zeytinyağının sabunlaşma katsayısı 0.1345'dir yani kullandığınız zeytinyağının tamamını sabunlaştırmak istiyorsanız 1kg zeytinyağı için 134,5 gr kostik kullanmalısınız. Eğer yapacağınız sabunun temizleyici olmasının yanı sıra cildi nemlendirme özelliğinin de olmasını istiyorsanız belli bir miktar yağın sabunun içinde sabunlaşmadan kalmasını sağlamalısınız. Bunun için de kostik miktarını hesaplayarak azaltmalısınız. 

Bu tarifte sabunun içinde %8 oranında yani 1000 gr zeytinyağının 80 gr'ı sabunlaşmadan yağ olarak kalmaktadır bunun için de kullanacağımız kostik miktarını %8 oranında yani 10,76 gr azaltmalıyız. 

Sabunlaşma katsayısı her yağ için farklıdır. Sabunların içindeki bu yağ oranı ne kadar artarsa sabunun ömrü o kadar kısa olacaktır. En ideal yağ oranı el sabunları için %6-8 arasıdır. 

Sabun yapımında birden fazla yağı karıştırarak da kullanabiliriz fakat her bir yağı iyi tartmalı ve her bir yağ çeşidi için miktarlarına göre kullanılması gereken kostik miktarını ayrıca hesaplamalıyız.

Gelelim sabun karışımının hazırlanmasına:
1)Su koyduğumuz kabın içerisine tarttığımız kostiği yavaşça döküyoruz ve karıştırıyoruz. Kostik su ile buluştuğunda ısı meydana çıkar bu ısı oldukça yüksektir. 
doğal sabun yapımı
Açığa çıkan sadece ısı değil aynı zamanda gazdır da. Su ile kostiğin birleşmesinden sonra oluşan bu gaz kesinlikle solunmamalıdır. 
2)Kostiğin suyun içerisinde iyice erimesi için plastik bir kaşıkla 1-2 dakika kadar yavaşça karıştırmak gerekir.
3)Kostik suyun içinde tamamen eridikten sonra kostikli su karışımı belli bir ısıya gelene kadar beklenmelidir. Bu ısı 30-40 derece arasıdır ve yaz aylarında 2 saat gibi bir süre beklemek gerekebilir. Bekleme süresince kostikli suyun olduğu kabın güvenli şekilde konumlandırmanız, devrilmeyecek dökülmeyecek şekilde durduğundan emin olmanız gerekir.
4)Uzaktan ısı ölçerle ölçtüğümüzde ısının 30-40 derece arasında olduğunu tesbit ettikten sonra zeytinyağı bulunan kabımızın içine bu kostikli suyu sık dokunmuş plastik süzgeçten geçirerek yavaşça döküyoruz. (Plastik süzgeçten geçirme sebebimiz erimemiş halde kalan kostik parçalarının sabuna geçmesini ve tehlike yaratmasını önlemek)
5)Bu aşamadan sonra karıştırma işlemine başlıyoruz. Karışımı sadece plastik kaşıkla da karıştırabiliriz fakat bu çok uzun sürecektir dolayısıyla bu süreyi el blenderıyla oldukça kısaltma imkanımız var. El blenderını ara ara düşük devirde çalıştırarak karışımın puding kıvamı almasını sağlıyoruz. 
sabun nasıl yapılır
Solda karıştırmaya ilk başlandığı zamanki hali solda ise karıştırma işinin sonuna gelindiğindeki hali
6)Karışım puding kıvamına geldikten sonra çok hızlı bir şekilde katılaşıp akışkanlığını kaybedebilir dolayısıyla fazla katı olmayan akışkan bir haldeyken karıştırma işini bitirmeliyiz.
7)Önceden hazır bulundurduğumuz sabun kalıbımıza bu karışımı yavaşça döküp kalıbın üzerini kapatıyoruz ve eski bezlerle örtüyoruz. 
kalıp sabun
Bunun amacı sabun karışımının sabun kalıbı içerisinde ısınıp jelleşmesini kolaylaştırmak. Sabun karışımı kalıbın içinde ısınıp akışkan bir hale gelecektir buna jelleşme denir. Bu jelleşme sabunlaşmanın hızlı şekilde ortaya çıkmasını sağlar. Tekli sabun kalıplarında bu jelleşme olmaz dolayısıyla sabunun kullanıma hazır hale gelme süresi uzar.
kalıp sabun
8)En az 24 saat bekledikten sonra sabunumuzu kalıptan çıkarıp istediğimiz boyutta dilimliyoruz. Sabunu daha erken sürede kalıptan çıkartırsak üzerinde küllenme denilen beyaz toz oluşacaktır. Bu durumun sabunun kalitesine bir zararı yoktur sadece görüntüyü olumsuz etkiler. 
kalıp sabun
sabun kesme aleti
Tüm kalıbı tek seferde kesmeye yarayan sabun kesme aracı
9)Sabunlarımızı dilimledikten sonra direkt güneş ışığı almayan havadar bir yerde kağıt üzerinde ara sıra döndürerek 6 hafta kadar bekletiyoruz. Bu bekletmenin ilk amacı ph seviyesinin düşmesidir. Sabunlar tazeyken ph seviyeleri yüksek olur ve bu da ciltte kurutucu etki yapar. Zamanla ph seviyesi azalıp istenen düzeye geriler. Diğer bir amaç da sabunun içindeki su miktarı zamanla buharlaşacak ve sabunumuz yumuşaklığını kaybedip daha katı bir hale gelecektir. Bu durum sabunun kullanırken yumuşayıp balçığa dönüşmesini ve çabucak bitmesini engelleyecektir.
doğal sabun
%100 sofralık zeytinyağından yapılma boyasız katkısız doğal sabunlar
10)Tüm bu aşamalardan sonra kullanıma hazır haldeki sabunlar şayet paketleneceklerse hava alabilecek şekilde paketlenmelidirler. Paketlemek için kağıt ambalajlar kullanmak en uygunudur.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder