Keçi sütlü sabun yapımı - Vektörel Çizim İndir,Vektörel Logo İndir,Kartvizit,Davetiye

Güncel Yayınlar

Post Top Ad

26 Şubat 2016 Cuma

Keçi sütlü sabun yapımı

keçi sütlü sabun


Eğer sadece zeytinyağlı sabun yapmak değil farklı sabunlar da denemek isterseniz keçi sütlü sabun harika bir seçenek olacaktır. Doğal sabun yapımında süt ya da yoğurt, krema gibi süt ürünleri kullanırken ise dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var. Bu yazımda bu noktalara ve bir çok önemli ayrıntıya değineceğim.
Bu önemli noktalara geçmeden önce çok daha önemli olan noktaya, güvenlik önlemlerine tekrar bir göz atalım istiyorum.

Sabun yapımında kullanılan üç ana maddeden biri Sodyumhidroksit yani kostiktir. Bu madde aşırı derece bazik ve yakıcı özellikte bir yapıya sahiptir, göz ve cilt ile temas etmesi ihtimaline karşı da mutlaka önlem alınmalıdır. Bununla birlikte kullanılacak kostik miktarının çok iyi hesaplanması ve bunun için 1gr a kadar ölçebilen hassas tartı kullanılması gerekir. Sabun yapımında kullanılan hiç bir aracın gıda ile temas etmemesi gerekmektedir, yani sabun yaptığınız kabınız ya da tencerenizi bir daha mutfak gereci olarak kullanmamalısınız.

Aşağıdaki fotoğrafta görmüş olduğunuz araç-gereci temin etmeden sabun yapımına başlamamalısınız. Bunlar: çalışma gözlüğü, eldiven, hassas tartı, uzaktan ısı ölçer ve plastik süzgeç.

sabun nasıl yapılır

Tüm bu araç gereci temin ettikten sonra sabununuzu hangi yağlardan yapmak istediğinize karar vermeniz ve miktarlarını belirlemeniz gerekir. Sabun yapımında aklınıza gelebilecek bir çok yağı kullanabilir ve de kombine edebilirsiniz mesela kullanacağınız yağın yarısını zeytinyağı yarısını kolza yağı olarak seçebilirsiniz ya da 1/4 oranında hindistancevizi yağı kullanabilir sabununuzun köpürme kalitesini arttırabilirsiniz. Her bir yağın kendine özgü özellikleri vardır ve yapılan sabunun özelliklerini de belirleyicidirler.

Her yağın sabunlaşma katsayısı farklı olacağından gerekli kostik miktarı da buna bağlı olarak değişecektir. Ben burada 1,5 kg yağ ve 500 gr keçi sütü kullandım. Sabun yapımında ölçü olarak sadece gram kullanılır litre kullanılmaz. Su ya da süt olsun kostiği eritmek için kullanılan sıvı miktarı için en ideal oran toplam yağın 1/3 i şeklindedir. Daha az sıvı ile çalışmak tehlikeli olabilir. Daha fazla sıvı ile çalışmak da sabunun kuruma sürecini uzatacaktır. 
Kullandığım kostiği de yağların miktar ve oranlarını ve de sabunlaşmadan kalmasını istediğim yağ oranını göz önünde bulundurarak hesapladım. Nasıl bir yağ ya da yağlar karışımı kullanmak istediğinize göre kostik miktarı değişir ve yeniden hesaplanmalıdır.  

    doğal sütlü sabun

Her ne yağ kullanacak olursanız olun şunu unutmamalısınız ki soğuk proses sabun yapımında kullanılan yağların sofralık kalitede olması gerekir. Yani artık ve bozuk yağları sabun yapımında kullanamazsınız.

Sabun yapımında süt kullanımına gelecek olursam kullanacağımız sütü mutlaka buzlukta buz kaplarda dondurmalıyız. Bunun sebebi sütlü sabun yapacağımız zaman kostiği suyun değil sütün içinde eriteceğiz yani buz haldeki sütün üzerine azar azar dökeceğiz böylece aniden ısınıp tehlike yaratmasının ve de amonyak kokusuna sebep olmasının önüne geçmiş olacağız.

Dondurulmuş Keçi Sütü

Dondurulmuş Keçi Sütüne Kostiğin Kaşık Kaşık Eklenmesi
Soğuk proses sabun yapımında ısının ayrı bir önemi var. Bunun için uzaktan ısı ölçeri mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Kostik ve süt eridiğinde bu karışımı iyice karıştırıp sıcaklığını ölçmelisiniz, sıcaklığı 30 dereceye gelmişse artık yağ ile sütlü kostik çözeltisini karıştırabilirsiniz demektir. Bunun için kullanacağınız yağın da aynı ısıda olması gerektiğini unutmamalısınız.
Kostikle Birlikte Eriyen Sütün İyice Karıştırılmış Hali
Sütlü kostik çözeltisinin ısısı 30 derecenin üzerine çıkmaya başladığında etrafa pek hoş olmayan bir amonyak kokusunun yayılmaya başladığını fark edersiniz, bu koku sabuna da sirayet edecektir, her ne kadar zamanla hafifleyip yok olsa da bunun ne kadar zaman alacağı kokunun yoğunluğuna yani erişilen ısıya göre değişecektir.

Önceden kullanacağımız yağı hazır bulundurduğumuz kaba kostik çözeltisini plastik süzgeçten geçirerek süzüyoruz. Burada kullanacağımız süzgeç daha büyük olmak zorunda çünkü sütün içindeki yağ kostikle temasa geçip çoktan sabunlaşmış oluyor ve süzgeci tıkıyor. Daha büyük bir süzgeçten ve de plastik kaşık yardımıyla ezerek kostik çözeltisini yağın bulunduğu kaba aktarıyoruz ve karıştırmaya başlıyoruz. Karıştırma işlemi için mutfakta kullanmadığımız bir el blenderını kullanmamız işimizi epey kolaylaştıracaktır fakat sabun karışımının puding kıvamından daha katı olmamasına dikkat etmeliyiz. Puding kıvamına geldiğinde sabun karışımını kalıba döküp izole etmeden 24 saat boyunca bekletiyoruz.

Sabun karışımları kalıba döküldüklerinde ısınmaya başlarlar, bu ısınma normal şartlar altında 50 dereceyi rahatlıkla bulur ve bu durum sabunlaşma için önemlidir. Fakat sütlü sabunlarda bu ısı 30 dereceyi geçmemelidir. Bunun için de sabun karışımı döküldükten sonra sabun kalıbı serin bir ortama alınmalıdır. Kış aylarında balkon en ideal yerdir. Sıcaklığın 30 derecenin üzerine çıkması daha önce de belirttiğim gibi amonyak kokusuna sebep olacaktır.
Kullandığımız Yağın İçine Sütlü Kostik Çözeltisini Ekleyip Karıştırıyoruz
Sabun kalıbı olarak ben pleksiglastan yapılma her iki ucu açık silindir kalıplar kullanıyorum. Alta gelen kısımlarını kalın bantlarla kapatıyorum. Üst kısımlarını da hava almayacak şekilde örtüyorum. Bu şekilde 24 saat bekletip buzluğa koyuyorum. Buzlukta 2 saat kadar bekledikten sonra çıkartıyorum ve bazen ilk birkaç dakika içinde bazen 20 dakika sonra kalıp yeterince terleme yapmış oluyor ve bu da sabunun kalıptan rahatça çıkmasını sağlıyor.
Silindir Kalıpları 24 Saat Sonra Buzluğa Koyup 2 Saat Bekletiyoruz, Buzluktan Çıkarttıktan Sonra  Kalıp Terleme Yapıyor ve Sabun Kolayca Çıkıyor.
Sabunlarınızı kalıptan çıkar çıkmaz henüz donmuş haldeyken ya da birkaç saat sonra iyice çözüldüklerinde kesebilirsiniz. İster hemen ister birkaç saat sonra kesin ama kesme işlemini 2 günden fazla ertelemeyin, keserken sabunda kırılmalar meydana gelebilir ve düzgün kesmekte zorlanabilirsiniz.

Görmüş olduğunuz gibi sütlü sabun sanıldığı gibi beyaz renkte değil koyu krem renginde oluyor ve ayrıca inanılmaz yumuşak kremsi bir köpüğü oluyor. 

keçi sütlü doğal sabun

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder