Mim #2: Kişisel Blog Yazarları Ne Düşünüyor? - Vektörel Çizim İndir,Vektörel Logo İndir,Kartvizit,Davetiye

Güncel Yayınlar

Post Top Ad

1 Mayıs 2016 Pazar

Mim #2: Kişisel Blog Yazarları Ne Düşünüyor?


Merhabalar,4 gün aradan sonra tekrar yazıyorum. Aylardır ortalıkta dolaşan ve kimin başlattığını bilmediğim "Kişisel Blog Yazarları Ne Düşünüyor?" başlıklı yazıya, sağ olsun bu aralar sık sık karşılaştığım blog yazarı +Serhat Ocak mimlemiş.

Bu mimi farklı bir çok blogda gördüğüm zaman "Amma da uzunmuş, bu kadar uzun yazmaya üşenirim ben!" diye tepki vermiştim ve şimdi korktuğum başıma geldi :) Buradaki yazıma tıklayarak bir önceki yanıtladığım mime ulaşabilirsiniz. Fazla uzatmadan sorulara geçeyim ben.

1. Blogla tanışman nasıl oldu?

Bundan yaklaşık 2 sene öncesi, Android bloglarından oyun ve uygulama araştırıp indirirdim (reklam olmasın diye blogu paylaşmayacağım). Aklıma bir fikir geldi ve "Ben de kendi Android blogumu açmak istiyorum." diyerek kendi blogumu açmaya karar verdim. Daha önceden ne bir yazı okumuştum ne de Blogger'ı duymuştum. Fakat daha önceden duymuş gibi kendimi Blogger'da blog oluştururken buldum.

2. Neden blog yazıyorsun?

Yazmayı sevdiğimden yazıyorum, artık alışkanlık haline gelmiş. İnsanlara tecrübelerimi, bildiklerimi, öğrendiklerimi ve kafama eseni yazıyorum. Burada yazdığım yazıdan bir kişi bile faydalansa mutlu olurum.

3. Yakın çevrenizdeki insanlara blogunuzdan bahsediyor musunuz?

Pek de bahsediyorum diyemem ama yalnızca aileme ve sınıf arkadaşlarıma bahsetmiştim. Belki ileride cesaret patlaması yaşayarak, her önüme gelene bahsedebilirim.

4. İlk yazınızla son yazınız arasında ne gibi fark var?

Dünya kadar fark var. İlk yazılarımda tamamen kopyala yapıştır yapardım. Hatta Blogger'da Türk kullanıcılar bloguma girmez diye İngilizce yazıları kopyalıyordum. Yazıyı geçtim indirilecek linki bile farklı sitelerden kopyala yapıştır yapıyordum, Allah affetsin. Tabi bilinçsizce ve acemice bir davranıştı ama şuan böyle yapmıyorum tabi ki. Tamamen kendime özgün yazılar paylaşıyorum ve bunun bilincindeyim. Daha önceden daha çok yazım ve imla yanlışı yaptığımı düşünüyorum fakat şimdi bu gibi konulara dikkat ediyorum.

5. Blog yazmak yaşantınıza neler kattı?

Yeni kişiler, yeni bloglar, yeni ortamlar ve daha birçok şey kattı. Çok önceden yazdığım yazılara yorum gelmeyince üzüntü kattı. Bu sebeple yazdığım 100'lerce yazıyı silmiş olabilirim. Sonraları Google+ üzerindeki topluluklarında paylaşılan bir yazıya yorum yaptıktan sonra, yorum yaptığınız blogun sahibinin sizin blogunuza gelip yaptığı yorumla beraber sevinç, mutluluk kattı (saçma bir cümle oldu biliyorum).

6. Hangi kaynaklardan ilham alıyorsun?

Kendi tecrübelerim, yabancı bloglar, izlediğim film ve diziler, okuduğum kitaplardan ilham alıyorum. Google amcayı da unutmamak lazım. Hatta Google'dan herhangi bir görsel indirip, görsele bakarak "Ne yazsam?" diye düşündüğüm oluyor.


7. Diğer blog sahipleriyle iletişim kuruyor musun?

Google+ topluluklarından, bloglardaki yorumlardan ve bloglarda bulunan iletişim formlarından diğer blog sahipleriyle iletişim kuruyorum. Hangouts ve Facebook sayfasından 1'er mesaj aldığımı da söylemekte fayda var.

8. Rahatsız olduğun bir konu var mı?

İlk olarak yazılarıma fazla yorum gelmemesi. Sadece birkaç tane geliyor. Bazı bloglara bakıyorum da 10'larca yorum geliyor, nasıl başarıyorlar anlamıyorum. Arada çekiliş, etkinlik vs. görüyorum, blog sahibi yok şurdan takip et, yok arkadaşlarına haber ver gibi birçok isteklerde bulunuyorlar. Ne gerek var yapmayın şöyle şeyler.

9. Yakın arkadaşlarınıza blog yazmalarını önerir misiniz?

Öneririm tabi, neden önermeyeyim? Fakat 1 ay sonra bırakacaklarsa hiç başlamasınlar daha iyi. Bir de öncelik amacı para kazanmak olacaksa hiç değil yazmak, önlerinden bile geçmesinler. Ama genel olarak yazmak güzeldir yani, herkesin kişisel bir blogu olmalı.

Son Sözler

Bir yazımın daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. Yanıtlamak isteyen herkes yanıtlayabilir, zaten çoğu kişi aylar önceden yanıtlamıştır diye düşünüyorum. Sizler de yazı hakkındaki görüşlerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder