Blogger'da Yazıların İlk Harfi Gazetelerdeki Gibi Nasıl Yapılır? - Vektörel Çizim İndir,Vektörel Logo İndir,Kartvizit,Davetiye

Güncel Yayınlar

Post Top Ad

30 Haziran 2016 Perşembe

Blogger'da Yazıların İlk Harfi Gazetelerdeki Gibi Nasıl Yapılır?


Her blog yazarı yazılarını ziyaretçiye daha güzel göstermek ister. Şimdi bahsedeceğim şey ise Blogger'da yazıların ilk harfini büyük göstermek olacaktır. Bildiğiniz üzere gazetelerde bulunan haberlerin ilk harfi çoğunlukla daha kalın ve büyük olur. Bu büyük harfler "drop caps" ya da "first letter (character)" olarak bilinirler. Şu anda benim de kullanmış olduğum bu eklenti sayesinde yazılarınız daha çok dikkat çekecektir diye düşünüyorum. Özellikle hikaye, şiir vb. yazılar yazanlar için faydalı bir eklenti olacaktır. Hemen aşağıya bir örnek görsel ekliyorum.

Blogger'da Yazıların İlk Harfi Gazetelerdeki Gibi Nasıl Yapılır?
Drop Caps Örneği

Nasıl Yapılır?

  • Harfi drop caps olarak göstermek istediğiniz yayının düzenleme kısmına geliniz.
  • Yayın düzenleme kısmının üst kısmında bulunan "HTML" seçeneğine tıklayınız.
Blogger'da Yazıların İlk Harfi Gazetelerdeki Gibi Nasıl Yapılır?
Yayının HTML kısmı

  • Aşağıda vermiş olduğum HTML kodunu yazınızın ilk kelimesinin ilk harfini sildikten hemen sonra yapıştırınız.
Yapacağınız işlemler bu kadardı. Artık yazınızın ilk harfi istediğiniz gibi gözükecektir. HTML kodundan hemen sonra ise kod içerisinde düzenlenebilir yerlerden bahsedeceğim.

[<span style="float: left; font-size: 70px; font-weight: bold; line-height: 50px; margin: 0px 5px 0px 0px; padding: 0px; position: relative;">A</span>]

Kod İpuçları 

1. float: left; (Bu kısım büyük gösterilecek harfin sağda mı yoksa soldamı olduğunu belirtmek içindir. Yani arap blog yazarları için "left" yerine "right" yazması gerekir.)

2. font-size: 70px; (Bu kısım büyük gösterilecek harfin boyutu ile ilgilidir. px değerini isterseniz yükseltebilir ya da alçaltabilirsiniz.)

3. font-weight: bold; (Bu kısım büyük gösterilecek harfin stili ile ilgilidir. Kalın harf için "bold", eğik harf için "italic", altı çizili olması için "underline" yazabilirsiniz.)

Diğer kısımlarda büyük görünen harfin diğer harf ile arasındaki boşluk değerleri vs. var. Onları çok da kurcalamaya gerek yoktur herhalde. Yapamadığınız durumlarda çekinmeden söyleyebilir, sorularınızı sorabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder