İzlediklerim #5: The Mentalist - Vektörel Çizim İndir,Vektörel Logo İndir,Kartvizit,Davetiye

Güncel Yayınlar

Post Top Ad

13 Haziran 2016 Pazartesi

İzlediklerim #5: The Mentalist

İzlediklerim #5: The Mentalist

The Mentalist, 2008'den 2015 yılına kadar ABD'nin CBS kanalında yayınlanmış bir polisiye dizisidir. Kısaca konusu, ana karakter olan Patrick Jane'in Red John adlı seri katilin karısını ve kızını öldürdükten sonra, intikam üzerine CBI'da (Kaliforniya Araştırma Bürosu) danışman olarak göreve başlamasıdır. The Mentalist, yıllar boyunca CBI'da danışmanlık yapan ve intikam ateşiyle tutuşan Jane'in hikayesini anlatıyor. Dizi tabikide baştan sona kadar intikam düşüncesi sahneleriyle geçmiyor. Büroya gelen esrarengiz davalar ve bu davaları çözmeye çalışan içerisinde Jane'in de bulunduğu Lisbon'un ekibi görevde oluyor. Fakat izleyici için dizide ön plana çıkan tek şey Red John'un kim olduğu.

Patrick Jane karakter olarak Sherlock'u andırsa da dizinin konusu ve işleyişi Sherlock'dan tamamen farklı. Sherlock olayları ipuçları ve bilgilerle çözdükten sonra çözümleme sürecini en ince ayrıntısına kadar anlatıyorken Jane, olayları üçkağıtçılık, içgüdü, hipnoz gibi şeylerle olayı zihninde çözümleyip sonuca ulaştırıyor. Ama daha önceden Sherlock izleyenlerin bu diziyi de beğeneceğini düşünüyorum. Şahsen bu diziyi baştan sona kadar izledim, bir kez daha da izlemeyi düşünüyorum. Eğer sizler de yabancı dizilerden içerisinde polisiye, suç, dava gibi konuları içeren dizileri beğeniyorsanız, The Mentalist'i izlemenizi öneririm.
Mentalist: zihinsel zekâsını kullanıp, hipnoz ve telkin uygulayan kimse. Düşünce ve davranışları yönlendirme uzmanı. 

The Mentalist


1. Bölüm Fragmanı

Dizi Hakkında


Yönetmen: Bruno Heller,
Yayın Süresi: 23 Şubat 2008-18 Şubat 2015
Sezon Sayısı: 7
İçeriği: Polisiye, Suç
IMDB: 8,1

Başrol Oyuncuları


İzlediklerim #5: The Mentalist

Dizi Konusu


Patrick Jane TV şovları yapan, para karşılığı kişinin zihnini okuduğunu iddia eden bir (insanların tarif ettiğine göre) medyumdur. Bir gün kendisine "Red John" adını veren seri katil hakkında küçümseme ve aşağılama içeren sözler söyler. Daha sonra bu seri katil Jane'in karısı ve kızını öldürür. Bu olay karşısında psikolojik olarak çöken Jane, TV şovları yapmayı bırakır ve artık tek istediği intikam almaktır.

Bunun üzerine CBI'a  gider ve olayın araştırılmasını ister. Günler geçer ama polisler en ufak ipucuna bile rastlayamazlar. Yine bir gün ansızın CBI'a gider ve danışmanlık yapmak istediğini söyler. Kendisini kanıtlamak için de kart numarası yapar ve danışmanlık görevi için kabul edilir. (Hangi sezonda olduğunu hatırlamadım sanırım 5. sezonda eskiye dönüp CBI'a nasıl girdiğini anlatıyordu) Gelen davaları ise zekası ile hızlı bir şekilde sonuçlandırma özelliğine sahipti Jane. Davaları kafasında çözer, sonuçlandırır ve başarıya ulaşırdı. Fakat bunların hepsi Red John'dan intikam almak içindi. İşte The Mentalist dizisi de bu geçen yılları, yaşadığı maceraları, intikam düşüncelerini anlatıyor.

İzlediklerim #5: The Mentalist
Red John'un olay mahaline bıraktığı işaret

Dizi Yorumu


Dizi boyunca Jane'in CBI ofisinde bulunan koltuğu ve elinden düşürmediği çay fincanı unutulmayacak şeylerden. Hele Lisbon'un Jane'e doğum günü hediyesi olarak aldığı çoraba "Bana çorap almışsın." diyerek ağzı kulaklarına varan Jane, bu yün çorabı yaz-kış giymesi de dizinin efsanelerinden. CBI kurallarına aykırı olmasına rağmen Van Pelt-Rigsby ilişkisi "Artık evlenin be!" dedirtecek türden. Cho'yu da unutmamak lazım. Dizi boyunca 4 bilemediniz 5 kez gülen (o da ufak tebessüm) adamdan bahsediyorum. Diziyi izlediğim sitenin yorum kısmında Cho güldüğü zaman olağanüstü bir şeymiş gibi (ki öyle zaten) bayram edenlerle karşılaşmıştım. Yine sitenin yorum kısmında her bölüm "Katili doğru tahmin etmişim." benzeri yorum yazanlarla karşılaşmanız mümkün. Bir sezon boyunca Van Pelt'in sandalyede oturmasına karşılık "Kalk artık." benzeri tepkiler veriliyordu.

Jane'in muazzam zekası, üç kağıtçılığı, güleryüzlülüğü, Lisbon'un arkadaşlığı, patronluğu, inatçılığı, Cho'nun aşırı ciddi ve soğukkanlı olması, Van Pelt'in iş aşkı, Rigsby'in ise sıcakkanlılığı, esprili olması karakterlerin en belirgin özellikleridir.

The Mentalist, arada da sürpriz yapmıyor değil. Herkesin ölü olarak gördüğü, bildiği kişileri ansızın ekranlara getirmesi ve hikayenin doğru olanını izleyiciye sunması dizinin sürprizlerinden. Hele Red John'un kim olduğu, asla tahmin edemezsiniz. (Sakin olun, söylemeyeceğim.) Özellikle de dizinin finali, harika senaryo, harika oyunculuk yani başka ne söylenebilir ki?

Replikler

Savaşacağı alanı zekice seçen komutan daha savaş başlamadan kazanır.
Jane'in intihar etmeye kalkışan bayanı ikna etme çabaları;

İzlediklerim #5: The Mentalist

İzlediklerim #5: The Mentalist

İzlediklerim #5: The Mentalist

İzlediklerim #5: The Mentalist

İzlediklerim #5: The Mentalist

İzlediklerim #5: The Mentalist

İzlediklerim #5: The Mentalist

İzlediklerim #5: The Mentalist

İzlediklerim #5: The Mentalist

Son Sözler


Her bölümünü büyük bir heyecan ve keyifle izlediğim The Mentalist dizisini sizlere tanıtmaya çalıştım. Diziyi bilmeyenlere tavsiye niteliğinde, daha önceden bir yerlerden görmüş, izlemiş kişiler içinse hatırlatma niteliğinde bir yazı oldu. Araştırmalarım sonucu pek fazla replik elde edemedim. Bu sebeple sizlerin de bildiği ya da araştırma sonucu elde ettiğiniz replikler varsa yorum olarak paylaşmanızdan mutluluk duyarım. Yalnızca replik değil, eklemek istediğiniz herhangi bir bilgi, yanlış ya da eksik gördüğünüz kısımları da belirtebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder