Blogger'ı Daha Kullanışlı Hale Getiren 6 Adet Google Chrome Eklentisi - Vektörel Çizim İndir,Vektörel Logo İndir,Kartvizit,Davetiye

Güncel Yayınlar

Post Top Ad

2 Temmuz 2016 Cumartesi

Blogger'ı Daha Kullanışlı Hale Getiren 6 Adet Google Chrome Eklentisi

Blogger'ı Daha Kullanışlı Hale Getiren 6 Adet Google Chrome Eklentisi

Blogger kullanırken kolaylık sağlayan 6 adet eklentiyi derledim ve sizler için paylaşıyorum. Bu eklentileri kullanmaya başladıktan sonra çok faydasını göreceğinizden eminim. Google Chrome üzerinde kullanabileceğiniz bu eklentileri Chrome Web Mağazası'ndan indirebilirsiniz. Belki de aranızdan bazıları bu tip eklentilere ihtiyacı vardır diye düşünüyorum ve hemen eklentilere geçiyorum, bakalım beğenecek misiniz?

1. Alexa Traffic Rank


Alexa daha önceden aşina olduğunuz bir hizmet olabilir belki de. Alexa, Dünya üzerinde bulunan siteleri tek tek analiz ederek sıralayan bir hizmettir. Bu eklenti sayesine ziyaret ettiğiniz her sitenin yerel ve global olarak hangi sırada olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca sitenizin toplam (her domainden bir adet olmak üzere) backlinkini görebilirsiniz. Görüntülemek için Google Chrome tarayıcısının sağ üst kısmında beliren Alexa butonuna tıklamanız yeterlidir. Alexa Traffic Rank'ı aşağıda bulunan indirme butonuna tıklayarak indirebilirsiniz.

Blogger'ı Daha Kullanışlı Hale Getiren 6 Adet Google Chrome Eklentisi
Kişisel Blogumun Alexa İstatistikleri

2. Checker Plus for Gmail™


Bu eklentiyi yalnızca Blogger kullananlar değil, bütün herkesin kullanması gerekir. Neden mi? Hemen şöyle izah edeyim. Checker Plus for Gmail™, Gmail hesabınıza gelen iletileri Google Chrome üzerinden eşzamanlı olarak bildirim şeklinde gösterir. Ayrıca eklenti kısayolunda toplam okunmayan mail sayınız gözükür ve kısayola tıklayarak bu mailleri hızlı  bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Bu da yanıtlama sürenizi kısaltır ve işlerinizi daha çabuk halledebilirsiniz. 

Diyelim ki bir yazı paylaştınız ve yorum formundan bildirimleri açtınız. Daha sonra bir ziyaretçi yazınızı yorumladı. Bildirimleri açtığınızdan dolayı bu yorum Gmail hesabınıza bildirim olarak gelir. İşte bu eklentiyi kullandığınız taktirde gelen bildirimi anında açacak ve yorumu hızlı bir şekilde yanıtlayabileceksiniz. Bu durum belki de ziyaretçinizi bir nebze de olsa sevindirecektir diye düşünüyorum. Checker Plus for Gmail™'i aşağıda bulunan indirme butonuna tıklayarak indirebilirsiniz.

Blogger'ı Daha Kullanışlı Hale Getiren 6 Adet Google Chrome Eklentisi
Checker Plus for Gmail™'den bir ekran görüntüsü


3. WhatFont


Herhangi bir siteyi ziyaret ettiğinizde gözünüze çarpan yazı fontunun ismini öğrenmek ister miydiniz? WhatFont sayesinde herhangi bir sitedeki yazı fontunun ismini öğrenebilirsiniz. Eklentiyi indirdikten sonra sağ üst tarafta bulunan WhatFont kısayoluna tıkladıktan sonra öğrenmek istediğiniz yazı fontunun üzerine mouse ile gelerek öğrenebilirsiniz. İşinizi bitirdikten sonra ise sağ üstte bulunan "Exit WhatFont" seçeneğine tıklayın. Son olarak WhatFont'u aşağıda bulunan indirme butonuna tıklayarak indirebilirsiniz.

Blogger'ı Daha Kullanışlı Hale Getiren 6 Adet Google Chrome Eklentisi
Kişisel Blogumun Yazı Fontu: Didact Gothic


4. Woorank: SEO & Website Analysis


Çok kapsamlı bir SEO analiz hizmetidir. Bu sayede istediğiniz her sitenin SEO analiz istatistiklerini görebilirsiniz. Bu SEO analizinde: mobil uyumluluk, meta etiketleri ve açıklaması, kelime analizi, sayfa hızı ve daha bunun gibi bir çok ayrıntı mevcuttur. (Kullandıktan sonra birçok yanlışımı fark ettim, kısa süre içerisinde düzelteceğim.) Bu sayede eksikliklerinizi görüp düzeltme imkanınız olabilir.

Ayrıntılı bir şekilde analiz edip puanlaması ve Alexa gibi sitenizin yerel ve global sıralamasını göstermesi çok iyi olmuş. Tek kötü yanı ise Türkçe dil desteği olmaması. O kadar kusur kadı kızında da var diyelim ve boş verelim. Eklentiyi indirdikten sonra sağ üst kısımda bulunan "Woorank" kısayoluna tıklayın. Bir kaç saniye içerisinde bulunduğunuz sitenin ayrıntılı olarak analizini yapacak ve neyin doğru neyin yanlış olduğunu bildirecektir. Woorank: SEO & Website Analysis'i aşağıda bulunan indirme butonuna tıklayarak indirebilirsiniz.

Blogger'ı Daha Kullanışlı Hale Getiren 6 Adet Google Chrome Eklentisi
Kişisel Blogumun SEO Puanı


5. Social Meter


Siteler üzerinde bulunan sayfa ve yazıların toplam kaç kez hangi sosyal medyada paylaşıldığını gösteren bir eklentidir. Böylece tek bir tıklama ile Facebook, Twitter, Pinterest, LinkedIn, StumbleUpon, VK, Reddit ve Buffer sosyal medyalarında paylaşılan yazılarınızın paylaşım istatistiklerine erişebilirsiniz. Örneğin; Google+ için: toplam +1 sayısı, Facebook için: toplam beğenme, paylaşma ve yorum sayıları gibi. Eklentiyi kullanmak için tek yapmanız gereken şey eklentiyi indirdikten sonra sağ üstte bulunan Social Meter kısayoluna tıklamaktır. Daha da başka bir özelliği olmayan Social Meter'ı aşağıda bulunan indirme butonuna tıklayarak indirebilirsiniz.

Blogger'ı Daha Kullanışlı Hale Getiren 6 Adet Google Chrome Eklentisi
Blog Keşif Etkinliği vol ∞


6. Word Count


Bu eklenti sayesinde kopyaladığınız yazının toplam kaç kelime olduğunu öğrenebilirsiniz. Site üzerinde bulunan yazıların SEO açısından 250 kelime yukarısı olması gerektiği için bu eklenti işinize yarayabilir. Çünkü Google 250 kelime aşağısını değersiz olarak görüyor. Hal böyle olunca bu eklenti ile yazdığınız yazının kaç kelime olduğunu görebilir, eğer eksik ise birkaç cümle daha ekleyerek kelime sayısını artırabilirsiniz. Yapmanız gereken şey ise eklentiyi yükledikten sonra yazılan tüm yazıyı kopyalayıp sağ tıkladıktan sonra "Count Words" seçeneğini işaretlemenizdir. Word Count'ı aşağıda bulunan indirme butonuna tıklayarak indirebilirsiniz.

Blogger'ı Daha Kullanışlı Hale Getiren 6 Adet Google Chrome Eklentisi
Kişisel Blogumda Bulunan Bir Yazının Toplam Kelime Sayısı

Son Sözler

Kendimce faydalı bulduğum ve sizlere de faydası olacağını düşündüğüm 6 adet Google Chrome eklentisini paylaştım. Umarım ki aralarından bir tanesi bile işinizi görür ve bu yazımdan sonra kullanmaya başlarsınız. Belki de aranızdan bazıları bu eklentilerden birini veya birkaçını kullanıyordur.

Peki sizler bu eklentiler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder