Kulaklarınızın Pasını Silen Müzisyen: Renato Carosone - Vektörel Çizim İndir,Vektörel Logo İndir,Kartvizit,Davetiye

Güncel Yayınlar

Post Top Ad

8 Temmuz 2016 Cuma

Kulaklarınızın Pasını Silen Müzisyen: Renato Carosone

Kulaklarınızın Pasını Silen Müzisyen: Renato Carosone

Müzikleri yıllarca Dünya çapında azımsanmayacak bir kitle tarafından dinlenen müzisyen Renato Carosone ve müzikleri hakkında biraz bahsetmek istedim. Ne yazık ki Renato Carosone hakkında Türkçe (bir sözlükteki entry dışında) bir bilgiye erişemedim. Ben de derlediğim bilgileri ve bazı müziklerini sizlere sunuyorum. Belki de müziklerini siz de beğenirsiniz.

Hayatı

Renato Carosone, 1920 senesinde İtalya'nın Napoli şehrinde Dünya'ya gelmiştir. Müzikle küçük yaşlardan beri ilgilenen Renato, Napoli Konservatuarı'nda eğitim aldı ve henüz 17 yaşında diploma sahibi oldu. Daha sonraları Afrika turu grup lideri ile bir sözleşme imzaladı. Addis Ababa kentinde piyanistlik yaptı ve grubuyla beraber başarılı gösterilere imza atarak önemli bir figür haline geldi.

Kulaklarınızın Pasını Silen Müzisyen: Renato Carosone
Renato Carosone
1946 yılı 2. Dünya Savaşı'ndan sonra doğup büyüdüğü İtalya'ya geri döndü. Yurt dışında birçok başarısı olmasına rağmen İtalya'da henüz tanınmıyordu. Kariyerine küçük dansçı gruplarla baştan başlayan Renato Carosone, 10 yıl İtalya'da bulunmadığından sürpriz bir şekilde yeni müzik ritimleri ve stilleriyle karşılaştı. 1949 senesinde ise bir kulübün açılış gecesi için izin istedi. Bazı seçmeler sonucu üçlü Carosone ortaya çıktı. Bu üçlü, Hollandalı gitarist Peter van Houten, İtalyan davulcu Gegè Di Giacomo ve son olarak tabiki de Renato Carosone. Daha sonra bu üçlüye dördüncü olarak bass, gitar ve keman çalabilen Macar Elek Bacsik dahil oldu. Daha sonra, van Houten ve Bacsik kariyerlerine tek başına devam etmek için bu gruptan ayrıldı. Gegè Di Giacomo ve Renato Carosone tek kaldıktan sonra yeniden grup oluşturmak için diğer müzisyenlerle iletişime geçtiler.
1950 senesinde Renato Carosone ve orkestrası hem İtalya'da hem de diğer ülkelerde büyük rağbet gördü. Böylece hem ilgi hem de kayıt satışları arttı. Özel bir tur için İspanyolca olarak bestelediği Torero, tam 14 hafta boyunca en popüler müzik olarak listenin başında kaldı. Torero tam 12 farklı dile çevrildi ve 30 yakın sayıda coverlandı.
5 Ocak 1957 tarihinde Renato Carosone ve grubu Küba'da yapılan başarılı bir konserden sonra Amerikan turu başlattı. Turunun son durağı ise New York'un Carnegie Hall mekanı oldu. Böylece bu kapsamlı tur burada son bulmuş oldu. Renato Carosone bu turdan 3 yıl sonra ise müziği bıraktığını açıkladı. Bu kararını açıklarken söylediği sözler ise tam bir skandal yaşattı. Müziği bıraktıktan 15 sene sonra 9 ağustos günü yayınlanan bir konser ile müziğe geri dönüş yaptı. 1990'lı yılların sonlarına kadar canlı konserler, müzik festivalleri, TV programlarıyla müzik hayatını devam ettirdi. Son olarak 20 Mayıs 2001 tarihinde İtalya'nın Roma şehrinde öldü.


Birçok başarıya imza atmış olan Renato Carosone hayatı boyunca 63 müzik yayınlamıştır. Bu müziklerin en başında Tu vuo' fa' l'americano, Maruzella, Torero, O Sarracino gelmektedir. Hatta Tu vuo' fa' l'americano şarkısında Amerika ve insanlarının nasıl olduğu hakkında bilgi sahibi olmanız mümkün.


Tu vuo' fa' l'americano ( We no speak americano)


Belki de Renato Carosone'nin en bilindik müziği. Birçok coverı, remixi yapılmış bir müzik olan Tu vuo' fa' l'americano'nun bir de değişik versiyonunu paylaşayım.


Piccolissima SerenataMüzik Dünyası'nda önemli bir isim olan Renato Carosone'yi sizlere elimden geldiğince tanıtmaya çalıştım ve 2 adet müziğini de paylaştım. Umarım faydalı olabilmişimdir. Değişik ve eski bir tür müzik olduğundan birçoğunuz beğenmeyebilirsiniz. Fakat yine de fikirlerinizi, görüşlerinizi yorum bölümünde belirtebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder