Orhan Pamuk - Kırmızı Saçlı Kadın - Kitap İnceleme - Vektörel Çizim İndir,Vektörel Logo İndir,Kartvizit,Davetiye

Güncel Yayınlar

Post Top Ad

31 Temmuz 2016 Pazar

Orhan Pamuk - Kırmızı Saçlı Kadın - Kitap İnceleme

Herkese merhaba, 

Bir süredir elimde oyalanan ''Kırmızı Saçlı Kadın'' kitabını nihayet bitirdim. Kitap değerli yazarımız ''Orhan ''Pamuk'a ait. Ayrıca ''Orhan Pamuk'' , 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan ilk Türk'tür. Bunun yanı sıra, aldığı birçok ödül vardır yazarın.
Kitap, 2016 yılında basılmıştır ve 195 sayfadan oluşmaktadır. 

Fiyatı ise, 12 TL.

Birçok kitapçıda ve hatta mağazalarda bile kolaylıkla bulabilirsiniz. 

Hikaye, 1980'li yıllarda başlıyor. Geleneksel yöntemlerle kuyu kazan Mahmut Usta'nın çırağı olan Cem bu kazı sürecinde sarsıcı bir aşk yaşıyor ve neticesinde büyük bir insani suça sürükleniyor.

Hikayenin diğer bir baş kahramanı olan Kırmızı Saçlı Kadın ise, hikayenin başladığı kasabada esrarengiz bir tiyatrocudur ve her gece tiyatroda eski masal ve hikayeleri tekrar tekrar anlatmaktadır.Romanda, hem genç bir adamın aşk, kıskançlık, sorumluluk ve özgürlük duygularıyla derinden tanışması anlatılıyor , hem de medeniyetler üzerinden babalar ve oğullar ; otoriterlik ve birey olma konularını tartışıyorlar. 

Bana göre; kitap muazzamdı.. 

Başlarda çok ağır geçen bir zaman süreci vardı.. Hani herşey adım adım dakika dakika anlatılıyordu. Bu süreçte sıkıldığımı itiraf edebilirim. 

Romanın baş kahramanlarından olan Cem'in Kırmızı Saçlı Kadın ile tanışması esnasında hikaye biraz hareketleniyor. Ardından Cem'den beklenmedik davranışlar sergileniyor ve kitabın 1. kısmı sona eriyor. 

2. kısımda, kısa sürede hikaye inanılmaz hızlanıyor. Aylar yıllar çabucak geçiyor. Bu bölümde merak edilen bazı sorular sürekli dolanıyor ve ummadığınız yerde gerçekler ortaya çıkıyor. 

Son bölümde (3. kısım) tüm gerçekler olduğu gibi gün yüzüne çıkıyor. Benim kitabı çok sevmemi sağlayan bölüm de burasıydı zaten. Hayretler içinde okudum. ''Vaayy be'' dediğim bile oldu.. 

Okuması gayet rahat, yer yer fazla uzatıldığını düşünsem de oldukça akıcı bir hikayeydi.. Sizi resmen kendinize bağlıyor.. Okurken alçak tonda bir klasik müzik açmanızı, bir fincan kahve yapmanızı ve eğer akşam okuyorsanız, loş bir ışık yakmanızı öneririm. 


Tüm arkadaşlarıma tavsiye edebileceğim ve yazarın diğer kitaplarına da devam edeceğim harika bir öykü.. Yeni kitap yorumlarında görüşmek dileğiyle. Hoşçakalın :) 

 j.mnsn
j.mnsn


lovviez
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder