Fasulye Neden Gaz Yapar? - Vektörel Çizim İndir,Vektörel Logo İndir,Kartvizit,Davetiye

Güncel Yayınlar

Post Top Ad

1 Ağustos 2016 Pazartesi

Fasulye Neden Gaz Yapar?


,
Gaz çıkarma üzerine ne kadar çok bilgi olduğuna inanmak zor. Gazlılık birçok tıbbi çalışmanın, kitabın ve CD'nin konusu olmuştur. Hatta bir şirket kötü kokuyu emmek üzere tasarlanmış gaz filtresi ve iç çamaşırı üretmiştir. Ama onca gaz bilginin arasında, iş yine dönüp dolaşıp şu en meşhur gaz yapıcı yiyecek olan kuru fasulyeye gelip dayanır.

Fasulyede, vücudumuzun sindiremeyeceği kadar yüksek oranlarda şeker (oligosakkarid) mevcuttur. Bu şeker bağırsaklarımıza ulaştığında bakteriler çalışmaya ve bol miktarda gaz üretmeye başlar. Ayrıca vücudumuz yuttuğumuz hava, kandan bağırsaklara sızan gazlar ve salyanın mide asidiyle tepkimesinden oluşan karbondioksit gibi diğer kaynaklardan da gaz üretir.Fasulye yiyince çile çekenler için birkaç çare mevcut. Beano isimli bir ürün var. (ABD'de satılan bir ürün). Bu ürün küften elde edilen bir gıda enzimi içeriyor. Adı alfa-galaktosidas ve görevi gazlı gıdalardaki karmaşık şekerleri ayrıştırmak. Bir diğer yöntem, fasülyeleri pişirmeden önce suda bekletmek, çünkü suyunu attığınız taktirde bu yöntem, fasülyedeki gaz üretici etkiyi azaltır. Ancak ne yazık ki, bunu yaparak bazı suda çözülen vitaminleri de kaybetmiş olursunuz.

Diğer gaz yapıcı yiyecekler brokoli, brüksel lahanası, pişmiş lahana, kahve, yer fıstığı, yumurta, portakal, domates, çilek, süt ve kuru üzümdür.

Gaz üreticileri listesindeki sebze miktarının bolluğu gözünüze çarpmıştır. Yoga dersindeki vejetaryenlerin tuhaf şekillere girdikçe etrafa estirdikleri rüzgarların nedeni de budur işte :))


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder