İzlediklerim #4: Bu Hafta İzlediklerim - Vektörel Çizim İndir,Vektörel Logo İndir,Kartvizit,Davetiye

Güncel Yayınlar

Post Top Ad

8 Haziran 2017 Perşembe

İzlediklerim #4: Bu Hafta İzlediklerim


Bu hafta yabancı dizi izlemek yerine film izlemeyi tercih ettim. Her güne 1 tane denk geldi. İzlediklerimin hepsi genel olarak güzeldi. Kısaca filmlerden bahsedeceğim ve herkese izlemelerini tavsiye ederim.

1. Piyanist (The Pianist)


Film Hakkında

Yönetmen: Roman Polanski
Vizyon Tarihi: 2002
İçeriği: Biyografi, Drama, Savaş
Başrol Oyuncuları: Adrien Brody, Thomas Kretschmann
IMDB Puanı: 8,5


Film Açıklaması

1939 yılı Varşova'sı başarılı piyanist Szpilman gözünden anlatılır. 2. Dünya savaşı öncesi yahudilere yapılan soykırım ile beraber yaşanılan zorlukları ve mücadeleleri konu alır. Dramın bol olduğu bu film toplamda 6 ödül almış ve ödüllerin 3 tanesi Oscar ödüllüdür.


Yaşandığı tarihi çok güzel yansıtan bu filmde, gerek kıyafetler gerekse mekan tam oturmuş diyebilirim. Savaş ve gerilim sahnelerinin muazzamlığını unutmamak gerekir. Umutların tükendiği anda çıkan Alman askeri ve sonrasında çalınan piyano, tüyleri diken diken yaptığını söylemekte fayda var.

"Sanki çok ömrümüz varmış gibi, beklemeyi öğretiyor bize hayat."

2. Esaretin Bedeli (Shawshank)Film Hakkında

Yönetmen: Frank Darabont
Vizyon Tarihi: 1994
İçeriği: Dram, Polisiye, Suç, Hapishane
Başrol Oyuncuları: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton
IMDB Puanı: 9,3

Film Açıklaması

Hiç işlemediği bir suç yüzünden 2 defa müebbet hapse mahkum edilmiş zeki bir bankacıyı konu alır. Zekasıyla birlikte herkes tarafından sevilir ve korunur. Kendisine hem arkadaş hem de sırdaş edinir. Hapishaneye sayısız hizmetler yapmış ve müdürü ise zengin etmiştir.


Tam 20 yıl sonra sabrın karşılığı olarak hem hapishaneden kaçar hem de müdürü hapse attırır. Bunların üstüne defalarca şartlı tahliye için reddedilen Red, yeni müdür geldikten sonra kabul edilmiş ve Andy ile beraber yaşamını sürdürmüştür.

"Korkun seni mahkum eder, umudun seni özgür bırakır."


3. Alcatraz'dan Kaçış


Film Hakkında

Yönetmen: Don Siegel
Vizyon Tarihi: 1979
İçeriği: Suç, Polisiye, Hapishane
Başrol Oyuncuları: Clint Eastwood
IMDB Puanı: 7,6


Film Açıklaması
İçerik olarak klasik hapishane kaçış filmidir ve gerçek hayattan esinlenilerek canlandırılmıştır. Bazı sahneleri Esaretin Bedeli isimli filmle benzerlik gösteriyor. Kimsenin kaçamaz denildiği Alcatraz Hapishanesi'ne daha önceden başka hapishanelerden kaçmayı başaran adam getirilir. 

Adamın amacı da bu hapishaneye girmek ve kaçmayı başarmaktır. 4 kişi ile birlikte hazırlanan titiz ve kusursuz plan sayesinde kısa süre içerisinde kaçmayı başarabilirler. Bu film de insanlara sabır ile insanın her şeyi yapabileceğini anlatmaktadır.

On yıl önce Alabama'da bir bardaydım, iki kişi bana saldırdı. Bu ilk hatalarıydı. Bıçak çektiler. Bu ikinci hatalarıydı. Kullanmasını bilmiyorlardı. Yaptıkları en son hata oldu.

4. 12 Kızgın Adam


Film Hakkında

Yönetmen: Sidney Lumet
Vizyon Tarihi: 1957
İçeriği: Dram, Suç
Başrol Oyuncuları: Henry Fonda
IMDB Puanı: 8,9Film Açıklaması

Birkaç dakikalık sahneler hariç, film sadece bir odada geçmektedir. Çok eski ve siyah-beyaz olmasına karşın IMDB'de yüksek bir puana sahiptir. Babasını bıçakla öldürmek ile suçlanan çocuğa 11 jüri suçlu derken 1 tanesi suçsuz diyor ve herkesin ortak bir kararı olana kadar konuşulmaya devam ediliyor.

Jürilerin suçluyu düşünmeksizin kendi çıkarları adına suçlu damgası vurduğunu, anlatan film herkese güzel bir ders vermektedir.

- Yani sen çocuğun suçsuz olduğunu sanıyorsun öyle mi?

+ Bilmiyorum, ama olabilir de.
- Seni tanımıyorum ama eminim hayatında hiç bu kadar yanılmamışsındır. Zamanımızı boşa harcıyorsun. Bırak gidelim.

– Ben varsayım yapmakla uğraşmam dostum. Ben sadece bir işçiyim. Bir deneyeyim. Varsayalım sen hepimizin fikrini değiştirdin ve çocuk babasını gerçekten bıçaklamış, buna ne dersin?

5. Son ŞansFilm Hakkında

Yönetmen: Antonie Fuqua
Vizyon Tarihi: 2015
İçeriği: Spor, Dram
Başrol Oyuncuları: Jake Gyllenhaal, Forest Whitaker, Rachel McAdams
IMDB Puanı: 7,5


Film Açıklaması
Dünyaca ünlü boksörün karısının kaza ölümü sonucunda geçirdiği zorlukları anlatır. Boks maçlarını yumruk yedikten sonra kazanmayı hedef alan bu boksör boksa ara vermiştir. Her şeyini kaybeden Hope mahkeme kararı ile kızı esirgeme kurumuna bağışlanmıştır.
<
Eski boks şampiyonunun spor salonunda temizlik yapan Hope, kendisini antremanlarda yardımcı olması için zorlamıştır. Yardım maçı için dövüşen Hope eskisi gibi yumruk yiyerek değil, savunma yaparak dövüş ediyordu. Sonraları sürpriz bir şekilde karısının ölümüne de sebep olan Escobar ile şampiyonluk maçı için teklif alır. 
Bu maçta nefesleri kesen bir mücadele yaşanır ve Hope yeniden Dünya şampiyonu olur.


Yapmak istediğin şeyi yapmak için, yapman gerekeni yap.

6. Şah MatFilm Hakkında

Yönetmen: Edward Zrick
Vizyon Tarihi: 2014
İçeriği: Biyografi, Dram
Başrol Oyuncuları: Tobey Maguire, Liev Schreiber,
IMDB Puanı: 7,0


Film Açıklaması
Dünyaca ünlü satranç oyuncusu Bobby Fischer'ın hayatını ele alan bu filmde Fisher, Örümcek Adam filminden aşina olduğumuz başrol oyuncusudur.

Daha küçükken bile hemen hemen tüm büyüklerini mağlup eden Fischer çoğu kişinin dikkatini çekmiştir. Büyüdüğünde ise bir avukat ve rahip ona sponsor olur. Rakiplerini teker teker deviren Fischer sonunda Dünya şampiyonu Rus satranç ustası Spassky ile satranç oynar ve kaybeder. 

Kendine Dünya şampiyonluğunu hedef alan Fischer 1972 Dünya Satranç Şampiyonası'na katılır ve finalde Spassky ile karşılaşır. Fakat maç öncesi paranoyaklaşan Fischer kendisinin kazanmaması için dikkatini dağıtmaya çalıştıklarını ve telefonlarının dinlendiklerini söyler.

Sonunda ise kıran kırana geçen bir satranç oyunu olur ve ilk maç Fischer kaybeder. 2. maça ise paranoyak olduğundan gelmez. Derken Fischer'ın isteği doğrultusunda oyun gerçekleşir ve kazanan Fischer olur.

Neredeyse hepsi teori ve ezber. İnsanlar bir sürü seçenek var sanıyor ama genelde tek doğru hamle vardır. Tabii en sonunda kaçacak yer kalmaz.


7. Tehlikeli Yürüyüş


Film Hakkında

Yönetmen: Robert Zemeckis
Vizyon Tarihi: 2015
İçeriği: Biyografi, Gerilim
Başrol Oyuncuları: Joseph Gordon-Levitt
IMDB Puanı: 7,4Film Açıklaması

1974 yılında hayali Dünya Ticaret Merkezi kulelerinde ip gerip yürümek olan bir adamın hayat hikayesinden bahsetmektedir. Dünyaca ünlü sirk cambazından para karşılığı taktik ve ders alan Petit, hayalini gerçekleştirmek için Amerika'ya taşınır ve yanında Fransa'da tanıştığı kız arkadaşını da getirir.

Birkaç ortağı ile beraber plan kuran Petit hayalini gerçekleştirir ve polise yakalanır. Cezası ise ipte yürümedir.

– Pekala dostum, fotoğraflarımı istediğin zaman görebilirsin. Çok isyankarlardır.
+ Yani sadece bir fotoğrafçı değilsin. Aynı zamanda anarşist misin?
– Tüm sanatçılar bir derece anarşisttirler.


Son Sözler

İzlediğim filmlerin hepsi gerçekten izlenmeye değer filmlerdir, ve herkese izlemelerini tavsiye ederim. Çok fazla spoiler vermemeye çalıştım bu yüzden anlatımı kısa tuttum. Peki sizler bu filmler hakkında ne düşünüyorsunuz?


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder