Kelebek Gibi Uçup Arı Gibi Sokan Boksör: Muhammad Ali - Vektörel Çizim İndir,Vektörel Logo İndir,Kartvizit,Davetiye

Güncel Yayınlar

Post Top Ad

5 Haziran 2017 Pazartesi

Kelebek Gibi Uçup Arı Gibi Sokan Boksör: Muhammad Ali

7

O bir sıradan boksör değildi. Boksör olmasının yanı sıra, sözleri ve davranışlarıyla her zaman örnek bir kişiliktir. 1970'li yıllarda ailelerin gündüz 05.00'da misafirliklere gitmesine neden olmuştur. Çünkü televizyon yaygın olmadığından Muhammad Ali'yi izlemek isteyenler misafirliklere gider ve böylece amacına ulaşırlardı. İşte bu örnek kişilik olan Muhammad Ali'yi gelin biraz yakından tanıyalım.

Hayatı


Muhammad Ali, 17 Ocak 1942'de Kentucky Louisville'de doğmuştur. Kökeni Afro-Amerikan olan Muhammad Ali'nin Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay Jr.'dir. Gelmiş geçmiş en iyi boksör olarak bilinen Muhammad Ali, 61 kez ringe çıkmış ve sadece 5 kez mağlup olmuştur.

Boks ile çok küçük yaşta tanışan Muhammad Ali, henüz 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları'nda altın madalya kazanmıştır. 22 yaşında S. Liston'u mağlup ederek Dünya Şampiyonu olduktan sonra İslam dinine geçtiğini herkese bildirmiştir. Ardından 3 yıl boksa ara veren Muhammad Ali, Vietnam Savaşı'na katılmadığı gerekçesiyle 5 yıl hapis ve para cezasına çarptırılmıştır. Savaşa katılmama sebebini ise şöyle dile getirmiştir; 

Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım.

Daha sonraları maddi sıkıntılar çekmiş, zor da olsa geçimini sağlamıştır. Yeniden boksa dönüş yaptıktan bir yıl sonra 'Asrın Maçı' diye adladırılan boks maçıyla beraber ilk mağlubiyetini almıştır. Daha sonraki bir boks maçında ise çenesi kırılmış ve onu tanıyan çoğu kişi boks hayatının bittiğini düşünmüştü. Azim, çaba ve sabır ile iyileştikten sonra rakiplerini bir bir yenen Muhammad Ali, kendinin Dünya'nın en iyisi olduğunu kanıtlamıştır. 1978 yılında ise profesyonel boks kariyerini noktalamış ve altı sene sonra Parkinson hastalığına yakalanmıştır.

Kariyeri boyuna 61 maç yapmış ve bunlardan 37'si nakavt olmak üzere 56'sını kazanmış, yalnızca 5 kere mağlup olmuştur. Parkinson hastaığı sebebi ile senelerdir verdiği hayat mücadelesi geçtiğimiz gün son bulan Muhammad Ali şüphesiz geçmişte adından söz ettirmiş ve gelecekte de söz ettirmeye devam edecektir.

Muhammad Ali'nin hayatının kronolojisi

Bazı Örnek Davranşları


1960 senesinde Roma Olimpiyatları'ndan altın madalya kazanan Muhammad Ali dönüşünden iki gün sonra bir lokantada yalnızca beyazlara servis yapıldığını öğrenince, madalyasını Ohio Nehri'ne atmıştır.

Muhammad Ali'ye Hollywood'da bulunan "Walk of Fame" yoluna isminin yazılı olduğu yıldızın konulması için teklif gelir. Fakat kendisi "Ben Peygamber'in ismini taşıyorum, hiçbir şekilde insanların bu ismin üzerinde gezinmelerine müsade edemem." diyerek teklifi reddeder. Bunun üzerine isminin yazılı olduğu yıldız duvara asılır. Muhammad Ali'nin şöhret yıldızı, duvarda asılı olan tek yıldızdır.

İşte duvardaki tek şöhret yıldızı...
1981'de intihara kalkışan Vietnamlı bir genci atlamaması için ikna etmeye çalışan çevre sakinleri, gencin ne istediğini sorar ve gencin Muhammad Ali'yi istemesi sonucu herkesi şaşırtarak genci ikna etmeye giden Muhammad Ali bu davranışıyla da örnek bir kişi olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bunun sonucunda ise şu sözü söylemiştir;

Bir hayat kurtarmak Dünya'nın bütün şampiyonluklarından daha değerlidir.

1990'larda Irak'da binlerce kişiyi rehin alan Saddam ile konuşmak için Bağdat'a gitmiş ve böylece 15 rehineyi kurtararak ülkesine geri getirmiştir. Bunun sonucunda ise Bağdat'a politikacı olarak değil Müslüman olarak gittiğini söylemiştir.

Bazı Sözleri


İki siyahi adamın dövüşünü birçok beyaz adamın izlemesine boks denir.
Rüyalarınızı gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır.
Büyük bir şampiyon olmak için en iyi olduğuna inanmalısın. Öyle olmasan bile, öyle gibi davranmalısın.
İnsanlar bugünlerde çok yavaş konuştuğumu söylüyor. Bu sürpriz değil. Hesapladım, tam 29.000 yumruk darbesi aldım, fakat bunun karşılığında 57 milyon dolar kazandım. Ve bunun yarısını biriktirdim. Yani ben birkaç sert darbe aldım. Karşılığında para kazanmadan silah ve bıçakla her yıl kaç siyahi insan öldürülüyor farkında mısınız? Yavaş konuşabilirim, ama aklım yerinde.
Aklım kesiyorsa ve yüreğim inaıyorsa, başarabilirim. 
Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım. 
Çalışmanın her saniyesinden nefret ediyordum ama kendime hep "Dayan!" diyordum. Bugün çalışacağım ve ömrümün sonuna kadar bir şampiyon olarak yaşayacağım. 
(Dünya Ticaret Merkezi'ne saldırının ardından)
CNN muhabiri: Sn. Muhammed Ali, bu dehşetin meydana gelmesine sebep olan teröristlerle aynı dinin bir mensubu olarak neler hissediyorsunuz?
Muhammed Ali: Siz Hitler ile aynı dini paylaşan bir mensup olarak neler hissediyorsanız aynısını.
Bir hayatımız var, yakında geçmişte kalacak; yalnızca Allah için yaptıklarımız sonsuza dek kalacak.
Allah'tan zenginlik istedim, bana islamı verdi.
Keşke insanlar herkesi, beni sevdikleri gibi sevselerdi. Dünya çok daha güzel bir yer olurdu. 

Görseller


Muhammad Ali'nin boks eldivenleri

Muhammad Ali rakibiyle dalga geçerken

Muhammad Ali'nin maç sonucu sevinci

Joe Frazier'ın yumruğu sonrası Muhammad Ali

Muhammad Ali maç sonucu röportaj yaparken

Muhammad Ali bayan hayranlarına imza dağıtırken

Muhammad Ali muhabirin saçını incelerken

Muhammad Ali'nin su altında antremanı

Son Sözler


Her şeyi ile örnek olan bu güzel insanın hayatını sizler için derledim. Umarım faydalı olabilmişimdir. Sizler de eklemek istediklerinizi ekleyebilir, eksik bulduğunuz ya da düzeltmek istediğiniz yerleri söyleyebilirsiniz. Dilerseniz Muhammad Ali'nin hayatını içeren 2001 yılında piyasaya çıkmış "Ali" adlı filmi seyredebilirsiniz. Bir sonraki yazılarımda görüşmek dileğiyle. Son olarak sizler için Muhammad Ali'nin bir boks maçını paylaşıyorum.

Bu boks maçında Muhammad Ali ısrarla Müslüman olmadan önceki ismiyle hitap eden Ernie Terell'i mağlup ederken "What's my name" diye bağırmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder