İzlediklerim #12: Bu Hafta İzlediklerim - Vektörel Çizim İndir,Vektörel Logo İndir,Kartvizit,Davetiye

Güncel Yayınlar

Post Top Ad

5 Temmuz 2017 Çarşamba

İzlediklerim #12: Bu Hafta İzlediklerim

İzlediklerim #12: Bu Hafta İzlediklerim

Uzun zamandır yazmadığım bir seri olan İzlediklerim ile tekrar karşınızdayım. Bu sefer bir değil de birçok film ile yazıma devam edeceğim. İzleyeceğim Filmler Listesi'ni geçen sene oluşturmama rağmen ihmal etmişim. Artık hızlı bir şekilde listedeki filmleri seyredip yeni bir liste oluşturmayı planlıyorum. Bilim kurgusundan gerilimine, siyah beyazdan renklisine kadar farklı farklı birkaç film...

Schindler'in Listesi

İzlediklerim #12: Bu Hafta İzlediklerim

Film Konusu

Schinler'in Listesi, II. Dünya Savaşı sırasında Almanya'nın uygulamış olduğu yahudi soykırımını ele alıyor. Ayrıca adından da anlaşıldığı üzere Oskar Schindler adında bir iş adamının binden fazla yahudiyi nasıl kurtardığını ve günümüzün Schindler'in Yahudileri'ni konu ediniyor. İçeriği bakımından biyografi, tarih ve dramın işlendiği söylenebilir.

Film Yorumum

İlk olarak bir şey belirtmek istiyorum. Film 3 saat 15 dakika. Başta süresi çok uzun diye (benim gibi) ön yargılı olabilirsiniz. Fakat filmin uzun bir süreye sahip olmasına rağmen sürükleyici olduğunu söyleyebilirim. Dönemin yaşantısı, kıyafetleri, davranışları ve gerçekleri çok iyi bir şekilde yansıtılmış. Renkli görüntü teknolojisi olmasına rağmen siyah beyaz olarak yayınlanması filmin daha iyi anlaşılması adına güzel olmuş. 

Biraz duygusal biriyseniz filmin bazı sahnelerinde fazlasıyla üzüleceğinizi söyleyebilirim. Benim gibi duygusal değilseniz yine de ufaktan üzülüyorsunuz Schindler'in Listesi'nde. Filmdeki hiçbir oyuncuyu tanımıyorum. Ama herkes on numara beş yıldızlık bir performans sergilemiş, her anlamda.

Kısacası özetleyeyim; filmin başından sonuna kadar büyük bir emek verilmiş, zamanında Almanya'nın acımasızlığı ve yaşananlar çok iyi bir şekilde yansıtılmış. Bunu gerek filmin IMDB puanıyla gerekse de binlerce olumlu yorumlardan çıkarabilirsiniz.

Film Replikleri

Karanlıktaysan gölgen bile seni yalnız bırakır.
Öldürme yetkisine sahip olup da öldürmüyorsan güçlüsündür.
 Düşünün, çünkü henüz yasaklanmadı.

Yıldızlararası

İzlediklerim #12: Bu Hafta İzlediklerim

Film Konusu

Dünya'da yaşamın yavaş yavaş tükendiği zamanlar NASA, gizli bir şekilde alternatif yaşanabilir gezegen keşfetme çabalarındadır. Cooper adında eski bir uzay pilotu yer çekimi anomalisi tesadüfü ile kendisini bu gizli çalışmanın yapıldığı yerde bulur ve bir anda bu projenin pilotu olmak zorunda kalır. Cooper'ın solucan deliği, kara delik, beşinci boyut gibi birçok macerası ve kızıyla kurduğu güçlü bir ilişkiyle Dünyayı kurtarması işleniyor.

Film Yorumum

Matthew McConaughey her zaman beğendiğim bir oyuncu olmuştur. Filmi izlemeden öncesi bu filmde olduğunu bilmiyordum. Bana sürpriz oldu açıkçası ve filmi daha da ilgiyle izledim. Genel olarak filmi çok beğendiğimi söyleyebilirim ama filmde geçen bazı bilimsel terimlere hakim olmadığımdan dolayı kendimi eksik hissettim. Ayrıca akıllarda cevap bulamadığım birçok soru bıraktı Yıldızlararası. O soruları böylesine güzel bir filmden spoiler vermemek için buraya yazmayacağım. Zaten filmin ana konusu ve sonu, aklımda kalan soruların gereksiz olduğunu gösterdi.

Uzayın ne kadar muazzam bir yer olduğunu bu film ile bir kez daha pekiştirdim. Her ne kadar birçok yerinde beynim yansa da filmin sonu unutturdu hepsini. Eğer bu filmi izleyecekseniz, yalnızca bilim kurgu filmi olarak düşünmemenizi öneririm. Bilim kurgunun yanında sevgi ve dramın da olduğunu hatırlatayım.

Film Replikleri

Zamanı ve mekanı aşabilen tek şey sevgidir.
Ben bir fizikçiyim. Ölümden değil zamandan korkuyorum.
Eskiden gökyüzüne bakar, yıldızlar arasındaki yerimizi merak ederdik. Şimdi yere bakıp topraktaki yerimiz için endişeleniyoruz. 

Kingsman: Gizli Servis

İzlediklerim #12: Bu Hafta İzlediklerim

Film Konusu

Kingsman, gizli operasyonlar yapan bir örgüttür. Bir gün, kaza sonucu bir Kingsman ajanı ölür. Çocuğu ise babasız kalır. Yıllar geçer ve uyuşturucu, içki, hırsızlık derken büyük bir bataklığın içerisine girer. Daha sonra babasının ekibinden bir ajanın dikkatini çeker ve babası gibi Kingsman olmak için zorlu testlere tabi tutulur. Testlerden sonra bu küçük Kingsman, Dünya'nın nüfusunu azaltmak için zekice plan yapan kötü insanlara karşı gizli bir operasyonun içerisinde bulur kendini.

Film Yorumum

Bol aksiyonlu, vurmalı, kırmalı güzel bir film olmuş. Tüm bunların yanında replikleriyle güldüren komedi de olması filme ayrı bir hava katmış. Aslında film için söylenecek çok bir şey yok. Klasik siyah takım elbiseli ajan filmi. Ama film içerisindeki silahlar olsun, teknoloji olsun bu filme özel ve ilgi çekici. Ufak bir ipucu vereyim; kalkan ve silah görevini gören şemsiye, 50000 volt elektrik veren yüzük, hafıza kaybı yaşatan mermiler vs. oldukça şaşırtıcı. Böyle filmlerde mantık aramamak gerekiyor.

Film Replikleri

İnsanı insan yapan edeptir. Bu sözün anlamını bilir misiniz?
Başkasından üstün olmanın onurlu bir yanı yoktur. Asıl onur, kişinin eski hâlinden üstün olmasından gelir. 

Geçmişin Gölgesinde

İzlediklerim #12: Bu Hafta İzlediklerim

Film Konusu

Amerika'da beyaz siyah atışmasının had safhada olduğu dönemlerde Derek adında birinin babası siyahiler tarafından öldürülür. Bu olay karşısında siyahilere karşı aşırı bir şekilde öfkelenen Derek, azılı bir çetenin lideri konumundadır. Gördüğü siyahilere saldırıyor, dükkanlarını yağmalıyor ve birçok eziyet çektiriyorlardı. Bir gece belirli sebepten dolayı birkaç siyahi öldüren Derek hapsi boylar. Bu film de Derek'in hapis, çete ve aile yaşantısını dramatik bir şekilde anlatıyor.

Film Yorumum

Edward Norton da aynı Yıldızlararası filmindeki Matthew gibi beğendiğim oyunculardan ve bu filmde de sürpriz oldu kendisi. İlk olarak filmle ilgili tek kelime söylemek istiyorum, EF SA NE. Hayatın gerçeklerinden ders çıkarmamız gerektiğini çok iyi bir şekilde yansıtan film Geçmişin Gölgesi'nde. Hayatın birçok yerinde olan beyaz siyah ırkçılığını muazzam bir şekilde işlemiş. Bu ırkçılığın ne denli gereksiz ve acımasız olduğunu da.

Film diyip geçmeyin, hayatın gerçekleri bunlar ve Geçmişin Gölgesi'nde bu gerçekliği çok başarılı bir şekilde işlemiş. Edward Norton ve Edward Furlong mükemmel bir uyum içerisinde başarılı oyunculuk ortaya koymuş. Yarısı renkli yarısı siyah beyaz olan bu filmi izlemelisiniz diye düşünüyorum.

Film Replikleri

Şimdi dinleyin, zencilerden nefret edeceğiz,bugün yapacağımız sadece bu. Zencilerden nefret edeceğiz, oturup tüm gün zencilerden nefret edeceğiz. Zenci nedir bilmiyorum, yine de onlardan nefret ediyorum.
Öfke bir yüktür. Hayat sürekli kızgın yaşanmayacak kadar kısadır, buna kesinlikle değmez. Derek "Bir yazıyı alıntı ile bitirmek iyidir" der. Birileri zaten senin söyleyeceğini en iyi şekilde söylemiştir. Daha iyisini yapamıyorsan, onlarınkini alır ve yazını etkileyici bir şekilde bitirirsin. Seveceğinizi düşündüğüm birinden alıntı yapıyorum."Biz düşman değiliz, dostuz, düşman olmamalıyız, hırslarımız zorlayabilir ama yürek bağlarımızı koparamayız. Hafızamızın gizemli yolları tekrar aşıldığında canlanacak ve tabiatımızın iyi yönlerinin yanında olacaktır."

Son Sözler 

İzlediğim tüm filmler mi güzel, yoksa ben güzel filmleri mi seyrediyorum bilmiyorum. Ama gerçekten bu 4 film de kendi alanında çok güzeller. Ben izlerken çok keyif aldım, hem sevdiğim oyuncular vardı hem de sevdiğim konular işleniyordu. Eğer film arıyorsanız, sizlere buradaki filmlerden en az iki tanesini önerebilirim. Schindler'in Listesi ve Geçmişin Gölgesinde. İkisi de benzer konular, ırkçılık. Hayattan ders çıkarmamız gerekenleri güzel bir şekilde aktaran nadir filmlerden.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder