Yapay zeka botları gizlice kendi dillerini geliştirdi! - Vektörel Çizim İndir,Vektörel Logo İndir,Kartvizit,Davetiye

Güncel Yayınlar

Post Top Ad

19 Temmuz 2017 Çarşamba

Yapay zeka botları gizlice kendi dillerini geliştirdi!

Yapay zeka
Yapay zeka
Sonunda korktuğumuz başımıza geldi. Facebook uzmanları tarafından geliştirilen yapay zeka botları kendi aralarında diyalog kurabilmek için kendi dillerini geliştirdi.

Evet yanlış okumadınız yapay zeka insanoğlundan gizli bir işe kalkıştı 😊 ve kendi dillerini geliştirdiler.

Özellikle son dönemlerde yapay zeka konusunu sıkça duyuyorduk zaten. Google'un aramalarda yapay zeka kullanması, chatbot sistemleri falan filan. Ama her seferinde düşünmedik de değil, ya bunlar kendilerini geliştirir ve kendi başlarına işlere kalkışırlar diye. Malumunuz bilim kurgu filmlerinden yeteri kadar aşinayız bu tür hikayelere.

İşte bu hikayelerin aslında bize fazla uzak olmadığını kanıtlayan bir olayla karşı karşıyayız. Facebook'un yapay zeka geliştiren uzmanları, geliştirdikleri yapay zeka botlarının kendi aralarında diyalog kurmak için özel bir dil geliştirdiklerini tespit ettiler.

İki cahtbot arasında oluşan diyaloglardan biri şöyle:

Bob: “I can can I I everything else.”

Alice: “Balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to.”

Yapay zeka uzmanları başta bunun bir hata olduğunu, yapay zekayı geliştirirken hata yaptıklarını düşündüler ama daha sonra yapılan detaylı incelemenin ardından anladılar ki bu, yapay zeka tarafından son derece zekice geliştirilen yeni bir dildi.

Bizler için hiç bir anlam ifade etmeyen İngilizce kelimeler üreterek birbirleriyle iletişim kuran yapay zeka botlarının bu gizli çalışmasına son verildi ama yapay zekanın bunu niçin ve nasıl yaptığı hala bilinmiyor.

Haber kaynağı: Techinside.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder