İlk kez bir gezegen keşfettik! 👏 - Vektörel Çizim İndir,Vektörel Logo İndir,Kartvizit,Davetiye

Güncel Yayınlar

Post Top Ad

14 Ağustos 2017 Pazartesi

İlk kez bir gezegen keşfettik! 👏

Gezegen keşfettik! 👏
Gezegen keşfettik! 👏
Bilim insanlarımız tarihte bir ilki gerçekleştirdi ve 212 ışık yılı uzakta olan bir gezegen keşfetti. Gezegene "Türk" veya "Atatürk" ismi verilmesi düşünülüyor.

Keşfedilmesi oldukça zor olan gök cisimleri gezegenler, güneş ışınlarından dolayı kolay kolay keşfedilemiyor. Haliyle uzun süren çalışmalar neticesinde keşfediliyor.

Genelde sıkça ismini duyduğumuz NASA tarafından gezegenler keşfedilse de bu sefer kayıtlara eklenen gezegen Türk bilim insanları tarafından keşfedildi. Ne mutlu bize! 👏

Ankara Üniversitesi ile Ege Üniversitesi’nde görevli 3 Türk bilim insanı ile bir doktora öğrencisi tarafından keşfedilen yeni gezegen, dünyadan yaklaşık 212 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor.
Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz
Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz
Antalya Bakırlıtepe Ulusal Gözlemevinde bulunan yeni gezegen, güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter’in 1.5 katı büyüklüğünde. Gezegende yaşam ihtimali bulunmasa da yaklaşık 10 yıldan beri araştırmalar yapan Türk bilim insanları için son derece güzel bir gelişme oldu.

Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz’ın yaptığı açıklamaya göre 1.5 metre aynaçaplı Rus-Türk ortak yapımı teleskop tarafından bulunan gezegenin, Türk veya Atatürk isimlerinden birine sahip olacağı düşünülüyor.

Ulusal anlamda uzay yolculuğunda ülkemizin adının da yer alması hakikaten onur verici, emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder