Bad Rabbit Fidye Virüsü, Avrupa ve Rusyada Önemli Sorunlara Neden Oluyor..Dikkatli Olun. - Vektörel Çizim İndir,Vektörel Logo İndir,Kartvizit,Davetiye

Güncel Yayınlar

Post Top Ad

26 Ekim 2017 Perşembe

Bad Rabbit Fidye Virüsü, Avrupa ve Rusyada Önemli Sorunlara Neden Oluyor..Dikkatli Olun.
Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Almanya'da bugün yeni bir internet fidyesi aygıtı var. Kaspersky Labs , Bad Rabbit olarak adlandırılan fidye yazılımının yaklaşık 200 kurban çarptığını söylüyor.


Kaspersky Labs ve ESET'teki araştırmacılar ve bir dizi siber güvenlik grubu, saldırının sahte bir Adobe Flash güncellemesi yoluyla yayıldığını belirtti. Rus medya şirketleri Interfax ve Fontanka.ru'da şu ana kadar siber saldırılar yapıldığı bildirildi. Ayrıca, hepsinin Bad Rabbit olup olmadığı belli değilse de, Ukrayna'nın Odessa hava limanı, Kiev metrosu ve Ukrayna'nın Altyapı Bakanlığına saldırılar da var.

Bilgisayarlarına fidye yazılımı bulaştırıldıktan sonra, kullanıcılar şifrelenmiş dosyalara tekrar erişmek için 0,05 bitcoin (Yaklaşık 1000TL) ödemeleri gerektiğini söyleyen bir siteye gönderilir. Bu parayı ödemek için sitede gösterilen geri sayım 40 saattir.Bu saat içinde ödeme yapılmazsa ödenmesi gereken fiyat daha da artıyor.

Kaspersky Labs, bir açıklamasında Bad Rabbit'in bu yılın başında dünyaya yayılmış olan NotPetya ile ilgili olduğunu henüz doğrulayamayacağını, ancak benzer yöntemleri kullandığını söyledi.

Bununla birlikte,  Slovakya merkezli güvenlik şirketi ESET, NotPetya gibi Bad Rabbit'in Petya ürün özetinin bir varyantı olduğunu söyledi.

Petya, NotPetya ve WannaCry virüsleri, bu yılın başlarında birden fazla ülkeye yayılmışlardır.

Şu an itibariyle, saldırının arkasında kimin bulunmadığı belli değil.

Bad Rabbit'ten Nasıl Korunabiliriz ?
Bu virüsten korunmak için güvenmediğiniz uygulamaları yüklemeyin ve sahte Adobe Flash Player Güncelleme uyarılarına karşı tetikte olun.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder