'Özel robot başlık etiketleri' nedir ve Blogger'a nasıl eklenir? - Vektörel Çizim İndir,Vektörel Logo İndir,Kartvizit,Davetiye

Güncel Yayınlar

Post Top Ad

12 Ekim 2017 Perşembe

'Özel robot başlık etiketleri' nedir ve Blogger'a nasıl eklenir?

Blogger Özel robot başlık etiketleri
Dostlarım daha önceki yazılarımda Blogger'ın Ayarlar kısmında yapmamız gereken bazı düzenlemeleri sizlerle paylaşmıştım. Şimdi ise yine Ayarlar kısmında yer alan ve oldukça önemli olan iki konudan bahsedeceğim. Bunlardan ilki "Özel robot başlık etiketleri" diğeri ise "Özel robots.txt" dosyası. Bu iki konuda yabancı olduğumuz tüm kelimelerin ne anlam ifade ettiklerini ve Blogger'a nasıl ekleneceğinden bahsedeceğim.

Peki Ümit, bu iki konunun bize ne gibi faydası olacak diye sorarsanız eğer şöyle yanıtlayayım: Bu iki konu blogumuzun arama motorlarından daha sağlıklı sonuçlar almasını sağlayacak.

İlk olarak "Özel robot başlık etiketleri" nden bahsedelim. Bu alana ulaşmak için ise;
Blogger Özel robot başlık etiketleri ayarları
Blogger Özel robot başlık etiketleri ayarları
Yukarıda yer alan görseli inceleyin.

Aslında tüm yapılması gerekenler yukarıdaki görselde olduğu gibi belirtilen kutucuklara tik (✔) ekleyip Değişiklikleri kaydetmek. İsterseniz sizde yazının devamını okumayıp kutucukları doldurun ve kaydedin. Ama o kutucukların ne işe yaradığını öğrenmek istiyorsanız yazının devamını okuyun 😊

Anlat bakalım "Özel robot başlık etiketleri" ne işe yarıyormuş!


Dostlarım arama motorlarının robotlarından, örümceklerinden bahsetmiştik. Bu robotlar web sitelerini sürekli tarıyor ve arama sonuçlarında ziyaretçilere sunuyor. Bizde yukarıdaki gibi eklediğimiz ayarlarla bu robotları yönlendiriyoruz. Örneğin şu sayfayı tara, şurayı indexle, buraya hiç bulaşma gibi...

all: Bu etiketle robotlar her yeri tarar, indexler ve arama sonuçlarında gösterir. Kısıtlama yok.

noindex: Kısaca "dizine ekleme kardeşim" anlamına gelir.

nofollow: Robotlar için link verdiğimiz sayfaları tarama emridir. Detaylı bilgi için tıklayın!

none: Hem noindex hem de nofollow başlıklarının birleşimidir.

noarchive: Normalde arama motorları sitenizin yedeğini sunucularına kaydeder yani arşivler. İşte bu kod onu engelliyor. Genelde kullanımı tavsiye edilmez.

nosnippet: Arama sonuçlarında görünen kısa metnin görünmesini engeller.

noodp: DMOZ gibi dizin siteleri vardır, bu sistemler sitenizin ne tür bir site olduğunu belirler. İşte bu başlık, dizin sitelerinde bilgi çekmeyi engeller.

notranslate: "Benim sitemi çevirme kardeşim, onlar Türkçe öğrensin" diyenler bunu kullanabilirler.

noimageindex: Görsellere bulaşma (indexleme)!

unavailable_after: Belirttiğin kısımdan sonrasını indexlemeyi bırakır.

İlk konumuz buydu dostlarım. Yukarıda detaylı olarak Özel robot başlık etiketlerinin ne işe yaradığından ve Blogger'a nasıl eklendiğinden bahsettim. Yapmanız gereken görselde ki aynı kutucukları işaretleyip kaydetmek. Bir sonraki yazımda da ise Özel robots.txt dosyasından bahsedeceğim.

Konuyla ilgili takıldığınız yerler olursa yorum yaparak bana bildirebilirsiniz. Ayrıca blogunuzla ilgili farklı teknik sorunlar yaşıyorsanız Blogger Yardım sayfasından sorularınızı paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder