Web sitelerin ya da blogların hızı SEO'yu nasıl etkiler? - Vektörel Çizim İndir,Vektörel Logo İndir,Kartvizit,Davetiye

Güncel Yayınlar

Post Top Ad

21 Ekim 2017 Cumartesi

Web sitelerin ya da blogların hızı SEO'yu nasıl etkiler?

Web sitelerin ya da blogların hızı SEO'yu nasıl etkiler?
Daha önce birçok kez SEO'dan bahsederken ne kadar kapsamlı bir çalışma olduğunu belirtmiştim. Bu kapsamlı çalışmada, önemli bir hususa da bu yazımda değinmek istedim. Özellikle bu konuda, bloggerların dikkatli davranması gerekiyor. İnternet sitelerin hızları SEO'yu nasıl etkiler?

Gün içerisinde ister istemez birçok yerde sıra beklemek zorundayız. Bu da haliyle zaman kaybı yaşamamıza neden oluyor ve bizi sinirlendiriyor. Toplu taşıma araçlarını kullanırken, bankada, alışverişte... Birçok yerde sıra bekliyoruz. Artık öyle bir noktaya geldik ki beklemeye tahammülümüz yok. Kaldı ki yavaş açılan internet sitelerini bekleyeceğiz, bence zor. Zaten paylaşılan veriler doğrultusunda yavaş yüklenen sayfaları terk etme oranı da oldukça yüksek. Şahsen bende o terk edenler arasındayım.

Arama motorlarının babası Google da, bu konuda oldukça hassas. Hatta yapılan açıklamalardan Google'un ilk önceliğinin sayfa hızı olduğu da anlaşılıyor. Ki AMP (Accelerated Mobile Pages) sistemini de boşuna oluşturmadılar. (Bu konuyla ilgili daha sonra detaylı içerik blogumda yer alacak.)

Peki site hızının SEO'ya etkisi nedir? diye sorarsanız, yanıt gayet net, kötü etkiliyor. Arama motorları yavaş açılan web siteleri taramak için daha fazla vakit harcıyor ve doğal olarak maliyeti de yükseliyor işin. Bu Google ve benzeri arama motorlarının hoşuna gitmediği için indexlenme yaparken tavırlarını ortaya koyuyorlar ve sıralamada yavaş açılan siteleri arka sıralara atıyorlar.

Adamlar ciddi!

Site hızının SEO'ya etkisini artık biliyoruz, bir hayli kötü etkiliyor. Dönüp kendi sayfalarımıza baktığımızda ise iki soru işareti beliriyor. İlki, sayfamızın hızı ne? İkincisi ise yavaşsa nasıl hızlandırırız?

Sitelerin hızlarını öğrenmek için bir çok araç mevcut. Örneğin Alexa toolbar eklentisi, ya da Google PageSpeed Insights sayfasını kullanabiliriz. Kullandığımız bu araçlarla sitemizin mobil ve masaüstü hızını öğrenebiliriz. 1.5 saniyenin üstü iyiye işaret değil dostlarım.

Blogumun, internet sitemin hızını nasıl arttırırım?


Sitemiz yavaşsa eklediğimiz görselleri sıkıştırarak, dışarıdan çektiğimiz iframe kodlarını azaltarak, gereksiz eklentileri de kaldırarak hızını arttırabiliriz. Ayrıca sırf görüntüsünde dolayı şatafatlı temalardan da uzak durmalıyız. Özellikle tema seçmeden önce yukarıdaki hız testi araçlarından faydalanmamız şart.

Bitti!

Bu konuda bu kadardı dostlarım. Sitenizde, blogunuzda gereksiz eklentileri kaldırmayı unutmayın. Ayrıca sorularınız olursa yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder