Apple, sen kimi kandırıyorsun dostum? - Vektörel Çizim İndir,Vektörel Logo İndir,Kartvizit,Davetiye

Güncel Yayınlar

Post Top Ad

26 Aralık 2017 Salı

Apple, sen kimi kandırıyorsun dostum?

Apple
Apple
Geçtiğimiz günlerde Apple ile ilgili yayınlanan haberi okumuşsunuzdur. Neydi o haber, hatırlayalım:

Apple’ın akıllı telefonları iPhone’lar konusundaki en büyük komplo teorisinin gerçek olduğu, bizzat Apple tarafından doğrulandı. Apple eski telefonları yavaşlattığını kabul etti. Haberin tamamı...

Bu bir komplo teorisi değildi. Samsung'un S serisinden S3, S4, S5 canavar gibi çalışırken Apple'ın telefonları gittikçe yavaşlıyordu. Bunun bizzat canlı şahidi de benim. Şu an mesela temiz kullanılmış bir Samsung S5 eski ihtişamını korurken iPhone 5 sönük kalıyor. Çünkü her güncelleme de telefon yavaşlıyor ve düzgün çalışmıyor. Sebebi ise genelde fiziksel sorunlardan, aksaklıklardan olduğu düşünülüyor. Ama değil. Ne oluyorsa o güncellemelerden sonra oluyor.

Apple'ın yaptığı açıklamada telefonları neden yavaşlattığı bilgisi de yer alıyor:


Ancak dev şirket bu politikayı insanları yeni telefonlar almaya zorlamak için uygulamadığını dile getiriyor ve eski telefonların zaman geçtiğinde yüksek performans sergilemeye devam etmesi halinde ağır bir enerji tüketimine neden olduğunu ve beklenmedik şekilde kapanarak kullanıcıları mağdur ettiğini savunuyor. Bu durumun önüne geçmek isteyen şirket, pilin “eski” veya “yeni” olması durumuna göre telefonda performans ayarlaması yaptığını iddia ediyor.

Kim inanır bu yalana? Kadir... 


Fiziksel olarak değişen bir parça olmadığı halde nasıl oluyor da performanstan bahsedilebiliyor ki? Aynı telefon, aynı özellikler. Siz yazılımıyla oynamadığınız sürece değişen bir şey olmayacak ki. Sonuçta yine Instagram, Facebook gibi aynı uygulamalar kullanıyor. Sizce de bu bir yalan değil mi?

Neyse ki ilk dava açıldı!


Los Angeles’ta yaşayan Stefan Bogdanovich isimli bir abimiz, sahip olduğu iPhone 8’in Apple tarafından yavaşlatılmasının Apple ile aralarındaki sözleşmeye aykırı olduğunu ve Apple’ın bu yöntemle kendisini yeni telefon almaya zorladığını, sahibi olduğu iPhone 8 telefonu ise kullanılamaz hale getirdiğini iddia ederek şirkete dava açtı. Bu saatten sonra da bu tür davaların sık sık gündeme geleceğinden de eminim. Bakalım Apple efendi bu sorunla nasıl başa çıkacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder